Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repausul dupa tura de 12 h (ce include ore de noapte)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repausul dupa tura de 12 h (ce include ore de noapte)

Buna seara

Va rog sa ma lamuriti daca este legal ca angajatorul sa acorde 24 h libere dupa tura de 12 ore (de noapte). Lucrez intr-o institutie cu program non-stop. De cele mai multe ori se lucreaza 12/24 (inclusiv ture de noapte) si la un interval de aprox 2 sapt (sau chiar mai mult) avem 2-3 zile libere. Aspectul care ma intereseaza este daca angajatorul este obligat sa acorde 48 h libere dupa tura de 12 h de noapte.
Conform dispozitiilor art.115 alin.2 C.mun., durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

in acest sens, angajatorul va avea obligatia de a acorda un repaus de 24 de ore dupa ce un salariat a lucrat 12 ore.