Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire CIM determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire CIM determinat

daca am fost angajat in 2012 cu contract pe perioada determinata de 1 an si in 2013 s a mai prelungit cu 1 an si acum s-a mai prelungit pe 1 an. fiind deja al treilea n de activitate si adoua prleunigire, la finel periaodei urmatoare, pot fi trecut autromat pe epriaoda nederminata?sau se face la nesfarsit prelungirea pe cate 1 an pe perioada deteminata de 1 an?
La expirarea duratei c.i.m. sunt urmatoarele posibilitati:
- acesta inceteaza de drept la data expirarii duratei entru care a fost incheiat , daca nu se decide modificarea duratei acestuia in nedeterminata

- se poate modifica durata acestuia in nedeterminata. Nu exista obligativitatea in sarcina angajatorului de a modifica durata acestuia in nedeterminata.

sau
- inceteaza c.i.m. vechi si se incheie unul nou pe durata determinata de cel mult 1 an sau pe durata nedeterminata
La multi ani!

Deci nu este prevazut in codul muncii ca nu se poate prelungi pe mai mult de 3 ani contractul de munca pe perioada determinata?Poate fi prelungit la nesfarsit?Stiam ca la a treia prelunigre or inceteaza ori se transforma in contract de munca pe perioada nedeterminata.Oare cu este acum?
Nu se mai poate prelungi durata c.i.m. mai mult de 36 de luni, decat daca se modifica in nedeterminata.

Nu exista obligativitatea modificarii duratei c.i.m. din determinata in nedeterminata.