Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri pentru plantatie de nuci sau alta idee
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri pentru plantatie de nuci sau alta idee

M-am interesat pentru investirea intro plantatie de nuci de 1hectar deoarece terenul il am si investitia nu ar fii chiar atat de mare dar se pune problema de a accesa si fonduri europene din cate am gasit pe forumuri daca accesezi fonduri ai cam multe coditi impuse de stat, adica eu find intro zona rurala nu as folosi firme specializate pentu plantare sau pentru intretinere deorece forta de munca o gasesc local si sub o indrumare adecvata eu cred ca as face cam acelasi lucru pe care o fac cu o firma specializata (care mar costa sume inportante de bani). Rugamintea mea ar fii dak cineva mar putea ajuta cocret cu detalii referitoare la atragerea fondurilor si prcentajul pe care eu ar trebuii sal am in investitie (pe scurt ce tine de bircratiea p care o avem in tara in legatura cu actele) si ar fii binevenite niste sfaturi daca a mai facut cineva aceasta investitie
Pentru inceput va spun ca 1 ha nu este suficient pentru a accesa fonduri europene. Aceste fonduri vor fi accesibile din toamna lui 2014. Minimum necesar ar fi 2,5 ha. Va recomand pentru inceput sa studiati masura 121 si 112 din PNDR:
www.apdrp.ro