Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comunicarea dispozitivului unei sentinte prin ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comunicarea dispozitivului unei sentinte prin publicitate

Buna ziua..am si eu o intebare. De ce este nevoie de comunicarea dispozitivului unei sentinte civile prin publicitate largita din moment ce instanta admite cererea privind emiterea somatiei de plata iar citarea debitoarei s-a facut la momentul respectiv prin publicitate?
Mi s-a cerut publicarea dispozitivului atunci cand am vrut sa legalizez hotararea.Cum ar trebui sa fosrmulez anuntul pentru ziar? Va multumesc.
dyana33, utilizator
Pentru foarte logicul motiv ca, vis-a-vis de acel debitor, procedura de citare s-a facut prin publicitate. Daca citatia i-a fost comunicata prin publicitate inseamna ca nu i se cunoaste sediul - deci cum altfel i s-ar putea comunica sentinta decat tot prin publicitate? Daca sentinta nu i se comunica in nici un fel nu aveti cum sa investiti cu formula executorie si sa executati silit acea sentinta, pentru ca nu a ramas irevocabila prin neatacare in termenul prevazut de lege, si care curge de la data comunicarii.