Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Program tribunal, judecatorii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Program tribunal, judecatorii

La multi ani!
Am de depus un recurs, la o cauza civila(am calitatea de parat), termenul de 15 zile fiind 01.01.2014. Care ar fi prima zi lucratoare in acest an?
Luni, 6 ianuarie.
Să știți că instanțele lucrează astăzi. Mai exact, lucrează toți cei implicați în procese, iar asta înseamnă Registratură și Arhivă deschise. Sfatul meu este să depuneți recursul astăzi ca să evitați orice posibile discuții ulterioare.
Am fost astazi la judecatoria unde am avut cauza si este inchis (inclusiv registratura si arhiva). De asemenea nici Posta Romana nu lucreaza. Se pare numai luni in 6 ianuarie mai pot depune recursul. Sper sa nu fie prea tarziu...
Cel putin la instantele din Bucuresti se lucreaza la registratura. Asigurati-va ca nu lucreaza posta nici azi si nici maine. Pe de alta parte, puteti transmite pe fax sau e mail astazi ca sa nu pierdeti termenul.
Nu stiu din ce motiv nu a lucrat ieri instanta de la domiciliul dvs. si mi-e greu să cred că nu era niciun termen fixat ieri, dar asta nu înseamnă că nu e posibil. Însă, C.N. Posta Română a lucrat ieri. Ea nu este institutie publică, angajatii săi nu sunt bugetari iar data de 3 ianuarie este prima zi lucrătoare a anului 2014. ?Si asa am ajuns chiar la întrebarea dvs., si anume
Care ar fi prima zi lucratoare in acest an?

Prima zi lucrătoare a anului 2014 a fost ziua de 3 ianuarie. Sigur că dvs. depuneti recursul la instantă atunci când doriti dvs., nu când vă spunem noi. Însă, trebuie să fiti pregătit să răspundeti la exceptia tardivitătii declarării recursului. Baftă! :)
Gabriela Pintea, Consilier juridic