Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii - stabilire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii - stabilire salariu

In cazul unui salariat cu contract individual de munca pe durata determinate ,se poate solicita negocierea salariului in mod individual -fara intermediul sindicatului sau al reprezentantului salariatilor?
In ce conditii si in ce cadru legal ?
Va multumim!
Cadru legal :
1. art.162 (2) C.mun. : Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat

2. Principiul liberatii contractuale - dreptul oricui de a-şi alege singur partenerii contractuali şi de a negocia cu aceştia conţinutul viitorului contract.Altfel spus, dreptul părţilor de a stabili în mod liber conţinutul contractului - adică de a defini contractual drepturile şi obligaţiile care servesc intereselor acestora. în această manieră, părţile au libertatea implicită de a stabili şi efectele pe care contractul urmează să le producă.

3. Art. 1183 din Codul Civil statueaza principiul libertatii contractuale: partile au libertatea initierii, desfasurarii si ruperii negocierilor si nu pot fi tinute raspunzatoare pentru esecul acestora. Astfel, o parte poate initia negocieri cu privire la incheierea unui contract chiar daca exista o nesiguranta cu privire la incheierea sa. La fel, negocierile pot fi rupte de catre una dintre parti fara ca aceasta sa fie obligata sa isi justifice actiunea.