Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

La multi ani tuturor, numai bine si prosperitate in anul 2014!

As dori o solutie la urmatoarea probleme, daca se poate sa ma sfatuiasca cineva:

Detin un teren impreuna cu mai multe rude, pe care dorim toti sa il vindem insa, doarece suprafata este mare, cumparatorul doreste doar o anumita suprafata.

Problema este ca acest teren a fost detinut de X si de Y care au decedat intre timp. Succesiunea s-a facut inainte de decesul lui Y astfel ca, proprietareii acestui teren sunt X1si X2 + Y1, Y2, Y3 si Y4 Intre timp a mai decedat Y1 si Y2. X1 si X2 au facut succesiunea dupa X. Succesiunea dupa Y1 si Y2, nu s-a facut inca (dupa Y1 exista 2 mostenitori iar dupa Y2 exista 4 mostenitori). Intrebarea mea este ce formalitati trebuie indeplinite pentru ca parte din terenul mostenit sa poata fi vandut si daca se poate, cam la ce valoare s-ar ridica aceste formalitati.
Va multumesc.
trebuie facuta sucesiune dupa toti decedatii si apoi vandeti fiecare cotele care le detineti daca vindeti toata suprafata de teren.
Daca nu trebuie facut act de partaj cu plan cadastral si in baza lui fiecare mostenitor se intabuleaza cu ceea ce a dobandit si se inscrie in CF
Taxele nu le pot spune pt ca depinde de zona ..extravila, intravilan suprafata etc...