Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie inregistrare subventii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie inregistrare subventii

Buna ziua ,
O societate SRL-D , impozit 3% din venit , acceseaza fonduri si achizitioneaza aparatura ( statie totala , gps , imprimanta , mobilier birou ) pt. topometrie .

Intrebarea mea este in ce cont de venit se trec aceste achizitii facute cu fondurile accesate .
1.in 741 ''venituri din subventii de exploatare '' sau
2.in 7584 ''venituri din subventii pt investitii'' ?

Daca se trec in 7584 trebuie sa calculez impozit de 3% pt aceste sume?

Multumesc
Buna ziua,
Achizitiile de bunuri nu se trec in conturile de venituri.
racoltam a scris:

Buna ziua ,
O societate SRL-D , impozit 3% din venit , acceseaza fonduri si achizitioneaza aparatura ( statie totala , gps , imprimanta , mobilier birou ) pt. topometrie .

Intrebarea mea este in ce cont de venit se trec aceste achizitii facute cu fondurile accesate .
1.in 741 ''venituri din subventii de exploatare '' sau
2.in 7584 ''venituri din subventii pt investitii'' ?

Daca se trec in 7584 trebuie sa calculez impozit de 3% pt aceste sume?

Multumesc

Potrivit Ordin 3055/2009:

8.8. SUBVENŢII ªI ACTIVE PRIMITE PRIN TRANSFER DE LA CLIENŢI
233 - (1) În categoria subvenţiilor se cuprind subvenţiile aferente activelor şi subvenţiile aferente veniturilor. Acestea pot fi primite de la: guvernul propriu-zis, agenţii guvernamentale şi alte instituţii similare naţionale şi internaţionale.

.....

234 - (1) Subvenţiile aferente activelor reprezintă subvenţii pentru acordarea cărora principala condiţie este ca entitatea beneficiară să cumpere, să construiască sau achiziţioneze active imobilizate.

....
235 - Subvenţiile aferente veniturilor cuprind toate subvenţiile, altele decât cele pentru active.
....
236 - (1) Subvenţiile se recunosc, pe o bază sistematică, drept venituri ale perioadelor corespunzătoare cheltuielilor aferente pe care aceste subvenţii urmează să le compenseze.
(2) În cazul în care într-o perioadă se încasează subvenţii aferente unor cheltuieli care nu au fost încă efectuate, subvenţiile primite nu reprezintă venituri ale acelei perioade curente.
....

237 - (1) Subvenţiile nu trebuie înregistrate direct în conturile de capital şi rezerve.
(2) Subvenţiile pentru active, inclusiv subvenţiile nemonetare la valoarea justă, se înregistrează în contabilitate ca subvenţii pentru investiţii şi se recunosc în bilanţ ca venit amânat (contul 475 "Subvenţii pentru investiţii"). Venitul amânat se înregistrează în contul de profit şi pierdere pe măsura înregistrării cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.

Contul 475 "Subvenţii pentru investiţii" este un cont de pasiv.
În creditul contului 475 "Subvenţii pentru investiţii" se înregistrează:
- subvenţiile pentru investiţii, împrumuturile nerambursabile cu caracter de subvenţii pentru investiţii şi alte sume de primit cu caracter de subvenţii pentru investiţii (445);
- valoarea imobilizărilor necorporale şi corporale primite drept subvenţii guvernamentale (conturile corespunzătoare imobilizărilor respective);
- valoarea imobilizărilor necorporale şi corporale primite cu titlu gratuit sau constatate plus la inventar (conturile corespunzătoare imobilizărilor respective).
În debitul contului 475 "Subvenţii pentru investiţii" se înregistrează:
- cota parte a subvenţiilor pentru investiţii trecute la venituri, corespunzător amortizării calculate (758);
- partea din subvenţia pentru investiţii restituită sau de restituit (512, 462).
Soldul contului reprezintă subvenţiile pentru investiţii, netransferate la venituri.

Ce am extras din Ordin 3055 se aplica daca ce ati cumparat sunt active imobilizate, daca nu sunt (deci sunt obiecte de inventar) atunci aplicati pct 236:

236 - (1) Subvenţiile se recunosc, pe o bază sistematică, drept venituri ale perioadelor corespunzătoare cheltuielilor aferente pe care aceste subvenţii urmează să le compenseze.

V-as recomanda sa cititi pct. 8.8 din Ordinul 3055.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna seara,

ART. 112^7 Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:

d) veniturile din subvenţii de exploatare;

Venitul amanat se inregistreaza in contul de profit si pierdere pe masura inregistrarii cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor. Astfel, trecerea la venituri a cotei-parti din subventie se inregistreaza pe masura inregistrarii cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.

Adica nu trebuie sa treceti toata suma direct la venituri !!

1.) Inregistrare subventie de incasat

445 = 475

2.) Incasare subventie

5121 = 445

3.) Achizitie aparatura:

2xx = 404
404 = 5121

4.)Amortizare cu luna urmatoare intrarii aparaturii:

6811 = 28x

si concomitent virarea la venituri

475 = 7584

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator
Completez la ce am scris mai sus.

De la 01.01.2014, articolul 112^7 alineatul (1), litera d) din Codul fiscal se modifică şi va avea următorul cuprins:

"d) veniturile din subvenţii;".

De fapt sunt si alte modificari la acest articol, acesta devenind de la 01.01.2014 :

ART. 112^7 Baza impozabilă

(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:

a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;

b) veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;

c) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;

d) veniturile din subvenţii;

e) veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;

f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil ;

g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;

h) veniturile din diferenţe de curs valutar;

i) veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial;

j) valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării.
Multumesc foarte mult , au fost de mare ajutor explicatiile .
Daca puteti sa ma ajutati in urmatoarea situatie .
1. SRL , impozit 3% cumpara casa de marcat .La calcularea impozitului se tine cont de valoarea de achizitie a casei de marcat?
Va rog cceeasi situatiesi pt PFA.
2. Se achizioneaza cu sume din subventii o imprimanta care nu se incadreaza la mijloc fix (valoare de intrare mai mica de 2500 ) , se trece pe ob de inventar , se trece ve venit in luna in care se da in folosinta si se plateste impoxit pt. toata suma SAU o pot considera investitie pt exploatare?

Cu stima