Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebari.Descoperirea unei noi fapte în termenul de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebari.Descoperirea unei noi fapte în termenul de încercare

Buna seara! In primul rand as dorii sa stiu, daca cineva are o suspendare cu inchisoare de 2 ani si 4 ani cu supraveghere , daca acei 2 ani trec si se constata o noua fapta penala se dispune revocarea pedepsei cu suspendare si se va da pedeapsa anterioara ( 2 ani ) + noua pedeapsa sau se va face condamnarea doar pe fapta curenta,fiind in perioada de supraveghere?

In al doilea rand in cazul unui proces penal inculpatul are dreptul de a stii ce martori au depus declaratie impotriva sa?

In al treilea rand intr'un proces penal fiind inculpat cum se procedeaza pentru mediere? Se face o cerere sau cum,daca puteti sa-mi explicati?

In al patrulea rand doresc sa depun o reclamatie impotriva cuiva pentru Violarea secretului corespondentei , accesul fara drept la un sistem informatic si pentru detinere si distribuire fara drept a unei parole in scopul savarsirii uneia dintre infractiuniile prevazute de art 42 si art 195. Am inteles de la mai multe persoane ca nu se prea iau in considerare astfel de fapte , este adevarat? Avand in vedere ca detin dovezi clare impotriva acelei persoane.

In ultimul rand as dorii sa va intreb: Daca un politist este gasit vinovat pentru anumite fapte penale acesta va fi concediat?
Stima! =D>
Expert Judiciar in Criminalistica si Informatica, Alte profesii
1. Se aplica regulile de la pluralitatea de infractiuni, art. 33 si urm cod penal coroborat cu aspectele de la suspendarea conditionata a pedepsei...
2. Inculpatul are acces la dosarul in care este parte si la mijloacele de proba administrate
3. Conditiile medierii, precum si cele legate de ,,faptele,, penale care fac obiectul medierii le gasiti in legea 192 din 2006
4. Organele de urmarire penala au obligatia sa stranga toate probele si sa desfasoare activitati fata de orice sesizare inaintata spre competenta
5. Cititi legislatia specifica politistilor pentru a afla in ce conditii sunt destituiti politistii, legea 360 din 2002, dar si legea 53 din 2003 codul muncii
vasile2013 a scris:

1. Se aplica regulile de la pluralitatea de infractiuni, art. 33 si urm cod penal coroborat cu aspectele de la suspendarea conditionata a pedepsei...
2. Inculpatul are acces la dosarul in care este parte si la mijloacele de proba administrate
3. Conditiile medierii, precum si cele legate de ,,faptele,, penale care fac obiectul medierii le gasiti in legea 192 din 2006
4. Organele de urmarire penala au obligatia sa stranga toate probele si sa desfasoare activitati fata de orice sesizare inaintata spre competenta
5. Cititi legislatia specifica politistilor pentru a afla in ce conditii sunt destituiti politistii, legea 360 din 2002, dar si legea 53 din 2003 codul muncii

La 1 si 5 ma asteptam la un raspuns mai simplu si la obiect.
La 1 nu am gasit nimic concret in legatura cu intrebarea mea. Poate cineva sa fie mai explicit si la obiect va rog?
Expert Judiciar in Criminalistica si Informatica, Alte profesii
Pentru întrebarea 1, depinde dacă se constată o faptă comisă anterior condamnării dvs., situație în care avem un concurs de infracțiuni, sau se comite o nouă faptă în interiorul termenului de încercare, Pentru primul caz, are loc anularea primei condamnări, stabilirea pedepei și pentru a doua infracțiune și aplicarea celei mai grea dintre ele, la care se poate aplica și un spor de până la 5 ani.Pentru a doua situație, are loc revocarea beneficiului suspendării sub supraveghere și executarea în închisoare a primei pedepse, plus a noii pedepse, având loc un cumul aritmetic și nu unul juridic, ca în cazul concursului de infracțiuni.Adică, pentru a doua situație, există o recidivă postcondamnatorie și nu un concurs , unde pedepsele se pot contopi.Dacă mai aveți neclarități, vă răg să întrebați.