Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Limita dintre insulta si dreptul la opinie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Limita dintre insulta si dreptul la opinie

Unde este limita dintre opinie si insulta? Ca de ex, daca zic "politia lucreaza mana in mana cu infractorii" ... e dreptul meu la parare? si daca-i zic asta unui politist ?
Opinia mea este ca o astfel de exprimare nu este o insulta.
Poate fi ultraj :)
Ultraj nu poate fi ca nu este o ameninţare săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exerciţiul funcţiunii ori pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiunii.

Poate fi incadrata la art.321 C.pen - Ultrajul contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice
Fapta persoanei care, în public, săvârşeşte acte sau gesturi, proferează cuvinte ori expresii, sau se dedă la orice alte manifestări prin care se aduce atingere bunelor moravuri sau se produce scandal public ori se tulbură, în alt mod, liniştea şi ordinea publică, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Insa, unul din elementele constitutive ale infractiunii este ca, fapta trebuie săvârşită în public