Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ultraj contra bunelor moravuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ultraj contra bunelor moravuri

sotul meu este arestat preventiv , in faza de judecata si nu stiu ce inseamna ultraj contra bunelor moravuri si nici cat timp va mai sta arestat. Poate cineva sa-mi raspunda ?
Art 321 Cod penal
Ultrajul contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice

"Fapta persoanei care, în public, săvârşeşte acte sau gesturi, proferează cuvinte ori expresii, sau se dedă la orice alte manifestări prin care se aduce atingere bunelor moravuri sau se produce scandal public ori se tulbură, în alt mod, liniştea şi ordinea publică, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Dacă prin fapta prevăzută la alin. 1 s-au tulburat grav liniştea şi ordinea publică, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."

Cat timp va mai sta arestat, doar instanta (care solutioneaza respingerea/prelungirea mandatului de arestare) poate sti...iar dvs. puteti afla de la Parchet/instanta, locul de arest preventiv.