avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Spor vechime in munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Spor vechime in munca

Buna ziua! La multi ani!
Va rog sa imi imi spuneti daca perioada de 2 luni in care am lucrat cu jumatate de norma (an 2007) se considera, pentru calculul sporului de vechime in munca, ca si cand as fi lucrat cu norma intreaga?
Mai precis, se adauga 2 luni vechime sau doar 1 luna, la calculul pentru spor vechime in munca pentru salariu?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dannuca , utilizator 12:41, 6 Ianuarie 2014
Numai salariul este diferentiat la angajatii cu 1/2 norma, in rest au aceleasi drepturi:

Codul Muncii actual:
ART. 106
(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.


Conform prevederilor de mai sus, la vechimea in munca se considera perioada intreaga.

Art. 103. din vechiul Cod al muncii:
(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
(3) În cazul salariatului care desfăşoară activitatea în temeiul unui contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurări sociale se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat conform legii.


Alineatul (3) a fost abrogat de OUG nr. 65/2005, deci in 2007 se considera deja ca cele 2 luni lucrate cu 1/2 norma constituie 2 luni de vechime in munca.
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza vechimea pentru spor vechime ani355 ani355 Buna ziua, Un minor a lucrat 2 ani cu contract de munca si program de lucru de 4 ore pe zi. Pentru acordarea sporului de vechime acea perioada este ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca contract partial addaad addaad Cum se calculeaza vechimea in munca la contractele cu timp partial? Potrivit prevederilor art. 16 alin. (4) din Legea 53/2003 - Codul muncii, republicata, ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca daniela-claudia daniela-claudia va rog sa-mi spuneti cum sa calculez vechimea unui salariat care a lucrat, timp de 3 ani 7 luni 20 zile , 2 ore/zi. (vezi toată discuția)