Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen formulare recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen formulare recurs

Buna seara,
As dori sa ma lamureasca si pe mine specialistii de pe acest forum in legatura cu o problema : am primit o hotarare judecatoreasca ( proces civil ) pe care pot si doresc s-o atac cu recurs.
Am citit ca termenul e de 15 zile DE LA COMUNICARE , dar va rog lamuriti-ma care este data postei care conteaza in calcule ? :
- stampila de plecare : 23 decembrie 2013
- stampila la primire ( oficiul meu postal ) : 27 decembrie 2013

Care este deci termenul limita pentru depunere ?
Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
Se socotesc 15 zile din data de 28 decmbrie 2013
Data comunicarii este 27 dec.2013
Ultima zi de depunere a recursului este 13 ianuarie pentru ca:
-atunci cand termenul se socoteste pe zile, nu intra in calcul ziua de la care incepe sa curga temenul ( 27 dec. ) si nici ziua cand aceasta se implineste (12 ian),
- intre 27 dec. si 12 ian. 2014 trebuie sa avem 15 zile libere ( calendaristice)
-cand ultima zi cade intr-o zi nelucratoare , asa cum este in cazul dvs. ( 12 ian. cade intr-o zi de duminica), termenul se prelungeste pana in prima zi lucratoare care urmeaza , adica luni 13 ian.2014

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc amandorura pentru raspunsuri si promptitudine :)