Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hotarare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hotarare

Am avut un litigiu de munca si l-am castigat.As vrea sa stiu termenul de recurs 10 zile lucratoare sau calendaristice.Am primit hotararea pe 28 decembrie data postei fiind 27 decembrie 2010.Imi puteti spune ultima zi pentru recurs.Multumesc.

calendaristice. Ziua de inceput si ziua de sfarsit nu se calculeaza. Daca ziua ultima se implineste intr-o zi nelucratoare, atunci ultima zi va fi prima zi lucratoare care ii urmeaza (ex: duminica s-ar termina, se prelungeste pana luni)
Termenul se calculeaza pe zile libere calendaristice, de la data comunicarii...nu se ia in calcul ziua cand incepe sa curga si nici ziua cand se sfarseste termenul...Vedeti ca, in conform cu prev Codului Muncii, hotararile pronuntate in fond sunt definitive si executorii de drept...
Prima zi in care incepe numaratoarea (28) si ultima in care se implinesc 10 zile (07 ian) nu se socotesc, deci normal ar fi 08.ian.2011..
Dar, intrucat 08 cade sambata, termenul se considera prorogat pana in prima zi lucratoare, adica luni 10 ian.2011.