Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie 097
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie 097

Unde gasesc formularul 097 actualizat, pentru a putea scapa de "TVA la incasare"?
[ link extern ]

097 Notificare privind aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare (OPANAF 3884/2013). Formular. Se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art.153 din Codul fiscal, care au obligaţia să notifice organele fiscale cu privire la aplicarea sistemului TVA la încasare sau cu privire la încetarea aplicării acestui sistem, în condiţiile prevăzute de art. 1563 alin.(11) şi alin.(12) din Codul fiscal.