Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

noua lege a pensiilor

Sunt nascuta pe 28 octombrie 1956 si am o vechime de 21 de ani, din care 6 ani si 8 luni grupa I si 8 ani si 6 luni grupa a II-a. Pot iesi acum la pensie, dupa noua lege, avand 57 de ani impliniti? Va multumesc!
andreeapopescu24, utilizator
Pentru a putea beneficia de pensie limita de varsta,trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7luni . In clipa de fata aveti stagiul complet de cotizare de 26 de ani (21ani + 3 ani stagiul suplimentar pentru grupa l de munca + 2 ani stagiul suplimentar pentru grupa ll de munca. Deci nu indepliniti conditia de stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni de zile.