avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

noua lege a pensiilor

Sunt nascuta pe 28 octombrie 1956 si am o vechime de 21 de ani, din care 6 ani si 8 luni grupa I si 8 ani si 6 luni grupa a II-a. Pot iesi acum la pensie, dupa noua lege, avand 57 de ani impliniti? Va multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 5 Ianuarie 2014
andreeapopescu24, utilizator
Cel mai recent răspuns: ciobanu_dan155 , utilizator 20:49, 5 Ianuarie 2014
Pentru a putea beneficia de pensie limita de varsta,trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7luni . In clipa de fata aveti stagiul complet de cotizare de 26 de ani (21ani + 3 ani stagiul suplimentar pentru grupa l de munca + 2 ani stagiul suplimentar pentru grupa ll de munca. Deci nu indepliniti conditia de stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni de zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie anticipata femei violeta167 violeta167 Sunt nascuta in decembrie 1957,am 10 ani de grupa a-IIa si in total 33 de ani si 9 luni de munca. Salariul actual este minim pe economie.La ce varsta ar trebui ... (vezi toată discuția)
Pensionare nelumihai nelumihai Buna ziua! Numele meu este Mihai Georgeta , nascuta in 24.03. 1964 si sunt angajata din data de 05.10.1982 si pana in prezent,avand o vechime de peste de 37 ... (vezi toată discuția)