Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se desfiinteraza pensia anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se desfiinteraza pensia anticipata?

Unchiul meu a aflat ca anul 2014 este singurul an cand barbatii mai pot iesi la pensie anticipat. Este adevarat?
Nu credeti toate povestile pe care le auziti.
Pensia anticipata este prevazuta in Legea nr. 263/2010 actualizata la zi, dar in anumite conditii pe care trebuie sa le indeplinesca asiguratul.

ART. 62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege. ....

ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.....