Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale catre o persoana dinafara ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale catre o persoana dinafara societatii. Nelamuriri.

Pentru transmitere parti sociale catre o persoana dinafara societatii, am inteles ca se publica aga in Monitorul Oficial.
1. De unde se obtine dovada publicarii in MO?
2. In faza a II a se publica aceiasi aga ca in prima faza?
3. De unde se obtine cazierul fiscal pentru persoana care intra in societate?
4. Care este costul total al taxelor la Registrul Comertului pentru cesiune?
5. Cat timp este valabila o procura in care nu se specifica un anumit termen?
Multumesc
Buna ziua,
1. Dovada publicarii, daca este vorba despre o hotarare AGA veche, o obtineti fie de la M.of. cautand anuntul respectiv fie de la Registrul comertului, cel care trimite spre publicare acea hotarare AGA.
2. Ce intelegeti prin faza a II-a?
3. Cazierul fiscal pentru cei care intra in societate se obtin de la registrul comertului in momentul in care se depune solicitarea de modificare a actionariatului.
4. costul taxelor pentru cesiune nu este unul fix el depinzand de numarul de caractere ce urmeaza a fi publicate in Monitorul Oficial adica de marimea hotararii aga ce se publica.
5. De obicei procurile au specificat un termen de valabilitate. In situatia in care nu exista un asemenea termen si nici specificatia "pe perioada nedeterminata' acea procura este valabila un an. nu exista un termen strict ci o cutuma in acest sens.
2. Da, se va depune aceeasi hotarare AGA, anexand dovada publicarii in MOf.
5. Daca nu este specificat un termen de valabilitate procura este valabila 3 ani conform NCC / pana la indeplinirea mandatului / revocare.
M-am exprimat in sensul ca sunt 2 faze pentru cesiune, deoarece persoana care intra in societate in urma cesiunii este un tert, motiv pentru care, in prima faza, trebuie depusa la ORC AGA in care se hot cesiunea, spre a fi publicata in MO. Apoi, in faza a doua, se depune la ORC Actul Constitutiv Actualizat, AGA, dovada publicarii in MO, Ctr Cesiune, copie act de identitate a noului asociat. Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Ideea este ca nu mai stiu care sunt taxele. Aproximativ, cam cat ar costa toata procedura? Mentionez ca AGA are 1900 caractere cu spatii.
Multumesc