Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Indreptarea erorii materiale din oficiu poate conduce ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Indreptarea erorii materiale din oficiu poate conduce la curgerea unui nou termen de apel ?

In septembrie s-a comunicat hotararea in cauza continand in dispozitiv un alt nume decat numele reclamantului, hotararea respectiva fiind supusa apelului in termen de 30 de zile. S-a omis declararea apelului in termen legal. In decembrie instanta din oficiu a indreptat eroarea materiala strecurata in dispozitiv. Aceasta incheiere de indreptare din oficiu ne-ar putea da dreptul la depunerea apelului, impotriva hotararii ? deci poate sa curga un nou termen pentru declararea apelului impotriva hotararii? multumesc pentru raspuns
Indreptarea erorii materiale nu are nicun efect cu privire la apelul promovat.
Se poate declara apel impotriva incheierii de indreptare a erorii materiale in termen de 30 de zile de la comunicarea acesteia si nu impotriva sentintei instantei de fond pe care nu ati atacat-o in termen procedural, pentru ca termenele curg distinct pentru fiecare de la comunicare.