Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... data ramanere definitiva a unei sentinte de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

data ramanere definitiva a unei sentinte de divort

Buna. imi puteti spune care este data ramanerii definitive a unei sentinte de divrt in conditiile in care actiunea s-a inregistrat pe rolul judecatoriei la aprilie, mi s- comunicat in inauarie, insa in cuprinsul sentintei s-a strecurat o eroare materiala.
in februare am depus cerere de indreptare a erorii si prin 8 februare mi-a parvenit incheierea de indreptare a erorii materiale.

deci, care etse data ramanerii definitive a sentintei de divort ?????????
Daca nu se formuleaza cale de atac impotriva hotararii, aceasta va deveni irevocabila dupa epuizarea termenului de 15 zile socotit de la data comunicarii acesteia. Daca se formuleaza cale de atac, atunci veti mai avea de asteptat. Insa luati in calcul un termen de 30 de zile pentru redactarea hotararii. De ce ? pentru ca acesta este termenul de redactare. Adica si in situatia in care hotararea a ramas neatacata in termen de 15 zile, puteti merge la instanta si constatati ca hotararea nu este redactata.
DECI, nu se ia in calcul data ramanerii irevocabile a incheierii de indreptare e erorii materiale?
in cazul divortului , hotararea ramane definitiva dupa trecerea unui termen de 30 de zile de la comunicarea hotararii.
Potrivit art 281 ind 3 al 1,, incheierile de pronuntate in temeiul art 281 si 281 ind 1( erori sau omisiuni) sunt supuse aclorasi cai de atac ca si hotararile in legatura cu care s-a solicitat indeptarea, lamurilea sau inlaturarea dispozitiilor,
Incheierea de indreptare a erorii materiale va face corp comun cu hotararea de divort ramasa definitiva (urmeaza sa o legalizati si pe aceasta), dar data ramanerii definitive va fi dupa trecerea unui termen de 30 de zile de la comunicarea sentintei de divort, daca nu a fost atacata.