Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de uzufruct

buna ziua!va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc in ceea ce priveste dreptul de uzufruct pe care l are tatal meu la casa mea.acum cativa ani am cumparat de la tatal meu casa lui parinteasca printr un act notarial de vanzare cumparare si am fost de acord eu si sotul meu sa semnam pentru el dreptul de uzufruct.ce trebuie sa fac ca sa vand casa copilului meu minor?am nevoie de acordul tatalui?tatal meu are dreptul sa ia alte persoane in spatiu locativ?ce drepturi are el la casa si ce drepturi nu are?multumesc
Uzufructul viager ofera uzufructuarului un drept de posesie si folosinta.E o simpla detentie precara (proprietatea e golita de mare parte din atributele sale, nudul proprietar avand doar dreptul de dispozitie, juridica si materiala ).

Dreptul de uzufruct trebuie respectat.Poate fi instrainata nuda proprietate.

In situatia in care uzufructuarul renunta la dreptul sau de uzufruct, proprietate este deplina, dreptul de proprietate poate fi instrainat.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat