Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sarcina

buna ziua.As avea si eu o intrebare,eram in somaj am ramas gravida am nascut si imi primesc indemnizatie copil,copilu are 1an si 2lunui,si asi vrea sa stiu ca acuma iara sunt gravida ce pot face unde trebe sa maduc.multumesc
1. Daca erati in somaj cand ati intrat in concediu crestere copil (CCC1), pentru primul copil, s-a suspendat plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa ce se termina CCC1.

2. - Daca veti naste inainte de a se termina CCC1 atunci veti intra direct din CCC1 in CCC2 fara a mai depune la Primarie alte acte decat certificatul de nastere a celui de al doilea copil.
- Cand se va termuna CCC1 faceti o cerere catre Agentia de Somaj pentru a intra in CCC2.
- Pe perioada de cand veti naste si pana se va termina CCC1 veti mei primi inca 600 lei lunar (pentru acaesta mergeti la Primarie si solicitati acesti bani).
- Cand se va termina CCC2 se va relua plata indemnizatiei de somaj de unde a ramas.

3. - Daca veti naste dupa ce se termina CCC1 veti relua somajul de unde a ramas.
- Apoi veti proceda asa cum ati procedat la CCC1: veti intra in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si apoi in CCC2.