Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua , numele meu este Georgiana si sunt in 29 saptamani(7 luni si o saptamana) de sarcina , si a inceput sa imi fie din zi in zi mai greu , ce as dori sa stiu daca imi iau concediu medical incepand de pe 15 ale lunii acesteia pana voi naste , in conditiile in care eu doresc sa ma intorc la serviciu pana intr-un an al copilului, ma va afecta in vreun fel care este de fapt procedura cu alele 128 de zile ?
Cele 128 de zile de concediu de maternitate se pot lua cu cel mult 84 de zile inainte de a naste (adica este obligatoriu sa va ramana cel putin 42 de zile concediu de lauzie/concediu de maternitate dupa nastere). Medicul care urmareste sarcina, impreuna cu dvoastra, hotaraste data la care se poate intra in concediul de maternitate.
Dupa ce se termina concediul de maternitate puteti intra in concediul de crestere copil.
Aveti dreptul la 126 de zile de concediu de maternitate. Le puteti lua oricum doriti, numai sa aveti minim 42 de zile dupa nastere.
Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza cu media veniturilor realizate in cele 6 luni anterioare intrarii in concediul medical.
Adica: totalul veniturilor din cele 6 luni se imparte la totalul zilelor lucrate in cele 6 luni, media obtinuta (cu 2 zecimale) se inmulteste cu 85% si cu numarul de zile lucratoare incluse in perioada de medical inscrisa pe certificat.
Din indemnizatia de maternitate se retine doar CAS 82 lei (pentru o luna intreaga), asa ca e posibil ca aceasta sa fie mai mare decat venitul realizat prin prezenta la lucru.

OUG nr. 158/2005:

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcinã şi lãuzie, pe o perioadã de 126 de zile calendaristice, perioadã în care beneficiazã de indemnizaţie de maternitate.
(2) De aceleaşi drepturi beneficiazã şi femeile care nu se mai aflã, din motive neimputabile lor, în una dintre situaţiile prevãzute la art. 1 alin. (1), dacã nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calitãţii de asigurat. Faptul cã pierderea calitãţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauzã se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de cãtre angajatori sau asimilaţii acestora.
(3) În situaţiile prevãzute la alin. (2), baza de calcul a indemnizaţiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cãrora s-a calculat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calitãţii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.

ART. 24
(1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiazã, la cerere, de concediu pentru sarcinã, începând cu luna a 6-a de sarcinã.
(4) În situaţia copilului nãscut mort sau în situaţia în care acesta moare în perioada concediului de lãuzie, indemnizaţia de maternitate se acordã pe toatã durata acestuia.

ART. 25
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilitã conform art. 10.
(2) Indemnizaţia de maternitate se suportã integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate.

Cererea de suspendare CIM pentru CCC se face catre angajator, iar actele pentru CCC se depun la primarie, in termen de 60 de zile lucratoare de la data cu care doreste sa intre in CCC. Cu cat se depun actele mai repede, cu atat veti primi mai repede indemnizatia de CCC.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010..

OUG nr.111/2010:

Art. 2
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
(1^1) Limitele minimă şi maximă ale indemnizaţiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinţă, denumit în continuare ISR.
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR.
(3) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 2,4 ISR.
....

ISR = indicatorul social de referinta si are o valoare de 500 lei in prezent.