avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită constituie titlu executoriu?
Discuție deschisă în Executare silită

constituie titlu executoriu?

Un antecontract de vanzare-cumparare incheiat la notarul public in care exista prevederea: "in situatia in care promitentul vanzator nu va prezenta actele necesare in original la momentul incheierii in forma autentica a contractului de vanzare-cumparare privind apartamentul ,prezentul antecontract de vanzare-cumparare se reziliaza de drept si partile vor fi puse in situatia anterioara,cu obligatia subscrisei promitenta vanzatoare de a restitui dublul avansului primit".
Intrebarea mea este daca acest antecontract de vanzare-cumparare incheiat la notarul public si care constata debite in bani constituie titlu executoriu si pot merge direct la executorul judecatoresc iar acesta va soma vanzatorul?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:39, 13 Aprilie 2009
claudia77 a scris:

Un antecontract de vanzare-cumparare incheiat la notarul public in care exista prevederea: "in situatia in care promitentul vanzator nu va prezenta actele necesare in original la momentul incheierii in forma autentica a contractului de vanzare-cumparare privind apartamentul ,prezentul antecontract de vanzare-cumparare se reziliaza de drept si partile vor fi puse in situatia anterioara,cu obligatia subscrisei promitenta vanzatoare de a restitui dublul avansului primit".
Intrebarea mea este daca acest antecontract de vanzare-cumparare incheiat la notarul public si care constata debite in bani constituie titlu executoriu si pot merge direct la executorul judecatoresc iar acesta va soma vanzatorul?


raspunsul este DA. Temei juridic : Legea 36/1995 art. 66. Daca vreti mai multe detalii imi puteti citi explicatiile pe care le-am dat in acest subiect www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Miercuri, 8 Aprilie 2009
ContSters42249, utilizator
Trebuie hotarare judecatoreasca.
Trebuie stabilit si dovedit care parte este in culpa si de ce nu s-a incheiat actul.

avocat Claudiu Lascoschi

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Trebuie hotarare judecatoreasca.
Trebuie stabilit si dovedit care parte este in culpa si de ce nu s-a incheiat actul.

avocat Claudiu Lascoschi




FALS! Aduceti inovatii in drept domnule avocat. Legea este foarte clara din acest punct de vedere. Constituie titlu executoriu, in plus avem 2 obligatii alternative, din momentul in care obligatia de a vinde a devenit scadenta. Astfel avem un titlu executoriu ce constata o creanta certa, lichida si exigibila. Se poate executa. Daca in antecontract nu exista un termen pentru indeplinirea promisiunii de a vinde, debitorul acestei obligatii poate fi pus in intarziere printr-o notificare prin care i se solicita sa se prezinte la notar ca sa incheie contractul de vanzare-cumparRE. Daca nu s eprezinta, poate fi executat pentru clauza penala.
Ultima modificare: Vineri, 10 Aprilie 2009
ContSters42249, utilizator
Nici un executor nu va putea executa un asemenea act juridic.

Pe de alta parte, admitand faptul ca un executoe ar incerca sa execute un astfel de act juridic se poate formula o contestatie la executare in care se pot invoca aparari de fond.
Eu zic ca ar exista dreptul de a se invoca aparari de fond si acest lucru ar genera un proces in urma caruia se va stabili daca executarea este sau nu legal efectuata.
Dar, asa cum spuneam nu se va incepe executarea silita.
Cunosteti un caz concret in care s-a procedat asa cum sustineti in practica judiciara?

avocat Claudiu Lascoschi
Uite ca totusi exista cel putin un astfel de caz: ;)
[ link extern ]

Si inca unul, cu executori nume mari
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 12 Aprilie 2009
Diana Persa, Avocat

Alte discuții în legătură

Investire cu formula executorie a unui antecontract de vanzare-cumparare kid kid Buna seara, As dori sa stiu care este procedura prin care se poate investi cu formula executorie, fara somatie, punere in intarziere, chemare in judecata ... (vezi toată discuția)
Este titlu executoriu promisiunea bilaterala de vinzare cumparare- autentica? br_nicku br_nicku Am o mare dilema! #-o Am calitatea de promitent cumparator intr-o Promisiune bilaterala de v/c , incheiata in fata unui notar public. Am ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare cumparare paul_2008 paul_2008 Buna-ziua, Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare apartament,din care am predat la data semnarii sale un avans de 15.000 lei. Contractul trebuia ... (vezi toată discuția)