avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită constituie titlu executoriu?
Discuție deschisă în Executare silită

constituie titlu executoriu?

Un antecontract de vanzare-cumparare incheiat la notarul public in care exista prevederea: "in situatia in care promitentul vanzator nu va prezenta actele necesare in original la momentul incheierii in forma autentica a contractului de vanzare-cumparare privind apartamentul ,prezentul antecontract de vanzare-cumparare se reziliaza de drept si partile vor fi puse in situatia anterioara,cu obligatia subscrisei promitenta vanzatoare de a restitui dublul avansului primit".
Intrebarea mea este daca acest antecontract de vanzare-cumparare incheiat la notarul public si care constata debite in bani constituie titlu executoriu si pot merge direct la executorul judecatoresc iar acesta va soma vanzatorul?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:39, 13 Aprilie 2009
Daca dovedeste cauza de forta majora, este evident ca se va admite contestatia la executare. Altfel nu. Cum altfel sa se comunice notificarea daca debitorul nu este gasit la domiciliu? Comunicarea prin afisare era o procedura de comunicare perfect legala cand am verificat ultima data. Nu am nevoie de nicio culpa. Din momentul in care obligatia de vanzare devine scadenta am 2 obligatii alternative, acesta este momentul in care creditorul poate alege pe care dintre cele doua obligatii vrea sa-l oblige pe debitor. Ca se pot face tot felul de abuzuri nu transforma in ceva ilegal aceasta solutie perfect legala.
In cazul meu s-au prezentat la notar.Am incheiere de certificare in care este precizat faptul ca promitentul vanzator nu poat perfecta actul de vanzare-cumparare in forma autentica deoarece constructia nu este finalizata si se mai precizeaza ca eu am avut restul de pret pentru a perfecta vanzarea.De aici nu rezulta clar ca este vina vanzatorului?
Da. Rezulta clar acest lucru. Eu nu vad niciun temei pentru care nu i-ati putea executa silit pentru suma din clauza penala, daca aveti o astfel de clauza penala, sau macar pentru restituirea avansului.
Brom a scris:

Daca dovedeste cauza de forta majora, este evident ca se va admite contestatia la executare. Altfel nu. Cum altfel sa se comunice notificarea daca debitorul nu este gasit la domiciliu? Comunicarea prin afisare era o procedura de comunicare perfect legala cand am verificat ultima data. Nu am nevoie de nicio culpa. Din momentul in care obligatia de vanzare devine scadenta am 2 obligatii alternative, acesta este momentul in care creditorul poate alege pe care dintre cele doua obligatii vrea sa-l oblige pe debitor. Ca se pot face tot felul de abuzuri nu transforma in ceva ilegal aceasta solutie perfect legala.


Referirea mea la dreptul la aparare ca si componenta la dreptul la un proces echitabil, viza si termenul in care partea isi poate face apararea.Termenul cu privire la exercitarea apararii este esentialmente necesar si real in contextul in care partea beneficiaza de termene diferite cu privire la exercitarea acestui drept fundamnetal.Termenul cu privire la un proces normal, echitabil cu toate componentele care deriva din acest concept si termenul pentu exercitarea contestatiei la executare, termen care este mult prea scurt in raport de dreptul ca partea sa beneficieze de dreptul de a-si angaja avocat, etc.
In cadrul contestatiei la executare partea trebuie sa depuna cererea in termen de 15 zile...Cu alte cuvinte, termenul este mult prea scurt pt a putea asigura o garantie concreta si efectiva in privinta exercitarii apararii.

Pe de alta parte, se poate considera ca evitarea oricaror abuzuri constituie o obligatie pozitiva in sarcina statelor care au obligatia de a preintampina incalcarea dreptului la aparare ( sub aspectul dreptului la un proces echitabil ).

De aceea, discutia cu privire la legalitate se muta deja in sfera drepturilor si libertatilor fundamentale recunoscute si garantate de Constitutia Romaniei si de conventiile europene in materie la care Romania este parte.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investire cu formula executorie a unui antecontract de vanzare-cumparare kid kid Buna seara, As dori sa stiu care este procedura prin care se poate investi cu formula executorie, fara somatie, punere in intarziere, chemare in judecata ... (vezi toată discuția)
Este titlu executoriu promisiunea bilaterala de vinzare cumparare- autentica? br_nicku br_nicku Am o mare dilema! #-o Am calitatea de promitent cumparator intr-o Promisiune bilaterala de v/c , incheiata in fata unui notar public. Am ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare cumparare paul_2008 paul_2008 Buna-ziua, Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare apartament,din care am predat la data semnarii sale un avans de 15.000 lei. Contractul trebuia ... (vezi toată discuția)