Forum Discuţii juridice Executare silită Este Titlu executoriu Promisiunea Bilaterala de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este Titlu executoriu Promisiunea Bilaterala de vinzare cumparare- autentica?

Am o mare dilema! #-o Am calitatea de promitent cumparator intr-o Promisiune bilaterala de v/c , incheiata in fata unui notar public.
Am facut o cerere de investire cu formula executorie a acestui contract , dar mi-a fost respinsa intrucit instanta a considerat ca ar fi inutil sa sa se pronunte deoarece acesta are deja calitatea de titlu executoriu fiind act autentic.
M-am adresat unui executor judecatoresc , acesta a facut cere de incuviintare a executarii in baza acestui titlu. Ieri am aflat ca mi-a fost respinsa incuviintarea executarii , ca inadmisibila, intrucit instanta apreciaza ca Promisiunea bilaterala de mai sus nu este titlu executoriu.
Am 5 zile sa depun recurs , dati-mi ceva idei, ca eu sunt blocat, nu-mi vine sa cred ca acelasi act la aceeasi judecatorie este cind executoriu cind nu este. O fi un fel de alba neagra??? X-(
Legea nr. 36/1995 a notarilor publici si a activitatii notarialale precizeaza clar ca actul autentificat de notarul public este titlu executoriu.
Depinde de ce anume este scris in acel antecontract. Aveti dovada notificarii partii adverse spre a se prezenta la notar si a-si indeplini promisiunea? Aveti o incheiere de cosntatare a notarului ca v-ati prezentat la data notificarii si ca partea adversa nu s-a prezentat? Daca le aveti le-ati anexat cererii de incuviintare? Exista un termen scadent pentru indeplinirea promisiunii?
Este adevarat ca este titlu executoriu, dar el trebuie sa constate o creanta certa, lichida si exigibila.
Daca erau aceste vicii (desi nu e cazul) prima instanta trebuia sa le constate , nu? Si problema in faza acesta este ca judecatorul nu ar trebui sa se pronunte decit daca e un titlu la baza executarii, restul cad in dezbaterile de la o eventuala contestatie la executare.
br_nicku, utilizator
Nu e niciun paradox. Cele doua Instante au fost investite cu 2 cereri diferite. Fiind investita cu o cerere de investire cu formula executorie, a unui titlu executoriu, este evident ca nu putea decat sa o respinga ca si lipsita de interes. Nu se cerceteaza fondul cauzei.
In momentul in care se solicita incuviintarea executarii, este alta cerere, si se verifica daca in titlu executoriu se constata o creanta certa, lichida si exigibila. Nefiind indeplinite conditiile anterior enumerate de mine, nu aveti nicidecum o creanta certa.
shadow_figure a scris:

Depinde de ce anume este scris in acel antecontract. Aveti dovada notificarii partii adverse spre a se prezenta la notar si a-si indeplini promisiunea? Aveti o incheiere de cosntatare a notarului ca v-ati prezentat la data notificarii si ca partea adversa nu s-a prezentat? Daca le aveti le-ati anexat cererii de incuviintare? Exista un termen scadent pentru indeplinirea promisiunii?
Este adevarat ca este titlu executoriu, dar el trebuie sa constate o creanta certa, lichida si exigibila.

OK .
Deci :
avem promisiune,
avem invitatie prin executor de prezentare la termen pentru incheierea actului,
avem incheiere de certificare ca nu s-a prezentat vanzatorul,
avem si incheiere de respingere de la CF de notare a antecontractului ca imobilul s-a instrainat intre timp (in perioada antecontractului).

Este titul executoriu ? Se pot obtine daunele interese si avansul (obiectul nerespectarii) ?
Sau este necesara o actiune in pretentii?
As vrea mai multe pareri.
Multumesc