Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Vanzare cumparare fond de comert - licenta farmacie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Vanzare cumparare fond de comert - licenta farmacie

Buna seara,

intr-un contract de vanzare-cumparare fond de comert (care va include autorizatia de functionare farmacie si stocul de medicamente), este posibil ca pretul aferent stocului sa nu fie precizat clar in contract, mentionandu-se doar ca este prevazut la anexa 1 (anexa 1 va cuprinde stocul si valoarea lui) ?
astfel, la pretul vanzarii sa se mentioneaze doar contravaloarea autorizatiei de functionare? exista vreun dezavantaj in acest caz pentru vanzator?
va multumesc
deoarece vinzarea vizeaza fondul de comert trebuie inclus in contract de la mijloace fixe pina la elementele de imagine: adica stoc medicamente, denuire firma, locatia, mobilierul, clientela, etc, este un contract complex si de obicei se intocmeste in momentul cesiunii partilor sociale ale societatii.