avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat , va rog sa ma ajutati!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat , va rog sa ma ajutati!

Acum ceva timp in urma, am vrut sa fac o gluma unui vecin, si i-am luat bicicleta din fata blocului,acesta fiind beat intr-un magazin. I-am dat bicicleta unui prieten sa i-o inapoieze proprietarului, dar acesta nu a inapoiat-o. A doua zi, pagubitul a mers la politie, cu ajutorul carora au vizualizat camera de luat vederi din fata blocului, unde se vede cum eu iau bicicleta. Am fost chemat la politie pt declaratii si de curand am primit o citatie sa ma prezint la judecatorie pt furt calificat. Fiind prima abatere de acest gen, care pot fi consecintele si pedeapsa? Va multumesc anticipat pt raspuns #-o
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:35, 7 Ianuarie 2014
chiar daca a fost ... doar o bicileta, sunteti in situatia unui furt calificat . Nu prea puteti dovedi lipsa intentiei de furt atit timp cit nu ati restituit bicicleta. veti primi inchisoare cu suspendare a exxecutarii pedepsei,
dar fiind prima abatere si nefiind un lucru extrem de valoros sau fapta periculoasa... am citit ca se poate da amenda administrativa.... ufff....
Greu de spus.
Ar trebui sa aveti un avocat care sa isi dea silinta foarte mult si sa aveti noroc...pentru o amenda administrativa.
Daca povestea se confirma ati putea avea sanse dar...si cu noroc.
Cu avocat din oficiu veti primi o pedeapsa cu suspendare la modul clar..
deoarece o pedeapsa cu executare ar cam fi oarecum exagerata...mai ales daca a fost de fapt o gluma.
Daca realitatea este cea descrisa de dvs, nu prea inteleg ce ati facut in cursul urmaririi penale, la prezentarea de material, nu v-ati aparat in nici un fel, nu ati gasit martori care sa confirme varianta dvs, nu ati reusit sub nici o forma sa probati lipsa de temeinicie a acuzatiilor?
Veti primi o amenda sau in cel mai rau caz - pedeapsa cu inchisoare cu suspendare!
Asta daca veti merge pe art. 320 adica pe recunoasterea faptei.

Alte discuții în legătură

In ce caz de furt nu se poate retrage plangerea? ilia36 ilia36 daca mi s-a furat un leptop de catre o fata care venea pe la mine periodic si dupa 2 saptamani a comis furtul intra la furt calificat si nu-mi pot retrage ... (vezi toată discuția)
Cica:''furt calificat''...ce inseamna?! ana333 ana333 Buna....sunt disperata...va rog ma puteti ajuta....in urma cu ceva timp am fost intr-un hypermarket si mi-am achizitionat cateva bunuri...am dat si pe la ... (vezi toată discuția)
Furt din hipermaket carrefour. deea18butterfly deea18butterfly Buna,numele meu este Andreea,am 18 ani si pe 8 martie am comis furt impreuna cu prietena mea dintr-un magazin Carrefour,Mentionez ca produsele erau ... (vezi toată discuția)