Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reîncadrarea unui cadru didactic pensionat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reîncadrarea unui cadru didactic pensionat

La mulți ani !
Întrebarea mea este legată de încadrarea unui cadru didactic care s-a pensionat cu sep.2013, pe un post didactic.
Având în vedere modificările aduse la Legea Nr.1/2011- legea învățământului prin OUG nr.117/2013, prin care se face precizare la art.284, alin.7 că un cadru didactic pensionat poate fi reîncadrat pe o functie didactică, cu condiția să nu fi depășit cu 3 ani vârsta de pensionare, cu menținerea drepturilor și obligațiilor ce decurg din activ.didactice avute anterior pensionării, dar cu condiția renunțării la pensie !!!! .
Dacă încadrăm un cadru did.,pensionat, acesta trebuie să renunțe la pensie ??????????
Vă mulțumesc mult !
Cadrul didactic poate fi reîncadrat pe o funcție didactică numai dacă solicită suspendarea plății pensiei.
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc ptr.răspuns !