avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reîncadrarea unui cadru didactic pensionat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reîncadrarea unui cadru didactic pensionat

La mulți ani !
Întrebarea mea este legată de încadrarea unui cadru didactic care s-a pensionat cu sep.2013, pe un post didactic.
Având în vedere modificările aduse la Legea Nr.1/2011- legea învățământului prin OUG nr.117/2013, prin care se face precizare la art.284, alin.7 că un cadru didactic pensionat poate fi reîncadrat pe o functie didactică, cu condiția să nu fi depășit cu 3 ani vârsta de pensionare, cu menținerea drepturilor și obligațiilor ce decurg din activ.didactice avute anterior pensionării, dar cu condiția renunțării la pensie !!!! .
Dacă încadrăm un cadru did.,pensionat, acesta trebuie să renunțe la pensie ??????????
Vă mulțumesc mult !
Cel mai recent răspuns: Ileana popa , utilizator 12:24, 14 Ianuarie 2014
Cadrul didactic poate fi reîncadrat pe o funcție didactică numai dacă solicită suspendarea plății pensiei.
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc ptr.răspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie cu salariul oanajinga oanajinga Buna ziua! Sunt profesor pensioner si am contract de munca cu durata de 1 an, cu scoala prin care sunt platita cu ora, As dori acum sa beneficiez de salariu, ... (vezi toată discuția)
Buna seara, doresc sa stiu urmatoarele: - daca un cadru didactic ... mimozita13 mimozita13 Plata cu ora dupa pensionare in timpul anului scolar Daca un cadru didactic care si-a depus cerere de pensionare pentru limita de varsta in timpul anului ... (vezi toată discuția)
Pensionare profesori niculeon niculeon Există o ordonanță de urgență prin care profesorii pot fi pensionați cu 3 ani mai devreme? Dacă da, care este aceasta? (vezi toată discuția)