Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Doresc sa stiu urmatoarele: - daca un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Doresc sa stiu urmatoarele: - daca un cadru didactic ...

Plata cu ora dupa pensionare in timpul anului scolar

Daca un cadru didactic care si-a depus cerere de pensionare pentru limita de varsta in timpul anului scolar, poate fi incadrat in continuare pe postul ramas vacant in regim de plata cu ora si care este baza legala?
Cine hotareste acest lucru : directorul scolii respective sau inspectoratul scolar?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
mimozita13, utilizator
Da, poate fi incadrat in continuare pe postul ramas vacant in regim de plata cu ora .

Vedet art.284 Legea nr.1/2011.

Reîncadrarea în funcția de personal didactic a personalului didactic pensionat care nu a depășit cu 3 ani vârsta de pensionare se face anual, cu menținerea drepturilor și obligațiilor care decurg din desfășurarea activității didactice avute anterior pensionării, cu acordul consiliului de administrație, potrivit metodologiei prevăzute la art.284 alin. (6) Legea 1/2011, cu condiția suspendării pensiei pe durata reîncadrării.