Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna - 2 locuri de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna - 2 locuri de munca

Buna ziua,
In prezent am un contract de munca la o firma privata si urmeaza sa semnez al 2-lea contract si ca bugetar.
Nu am inteles insa ce drepturi am in privinta concediului de odihna si cate ore lucrate trebuie sa cumuleze cele doua contracte.
Multumesc
1. Durata minima a CO pentru fiecare c.i.m. trebuie sa fie de 20 de zile lucratoare.

2. Ambele c.i.m. pot fi cu norma intreaga.
Art. 114
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
....
In acest caz, durata normala a timpului de munca, de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana, se raporteaza la un singur contract de munca.
Deaorece, dispozitiile art. 114 C. muncii se refera la un singur contract, rezulta ca, in cazul salariatilor cumularzi, nu se aplica interdictia privind durata maxima legala a timpului de munca.
multumesc
Deci daca am inteles bine, la privat unde am functia de baza pot sa figurez in Co si sa ma duc sa lucrez ca bugetar si invers.. adica lucrez la privat si figurez ca bugetar in Co.
Da, ati inteles corect.