Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recunoasterea divortului pronuntat in Australia-durata ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recunoasterea divortului pronuntat in Australia-durata procedurii

Buna ziua si La multi ani!

In data de 4 dec.2013 a aparut pe portal.just.ro:

Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Admite cererea de reexaminare. Revine asupra măsurii anulării cererii. Trimite cauza completului iniţial învestit. Definitivă.
Document: Încheiere de şedinţă 04.12.2013

M-ati putea ajuta sa-mi comunicati,cam cat ar mai dura aceasta procedura de recunostere a divortului,pentru ca suntem cu nervii la pamant,a trecut atat de mult timp si noi nu ne putem casatori.
Va multumesc!
O zi buna!
Buna ziua,
Ne stiind din ce oras sunteti nu va putem lamuri.
Daca e vb despre Bucuresti s-ar putea sa dureze circa un an.
Daca este vorba de alt oras este posibil ca pana in iunie sa fie gata.
In prezent de cand au accelerat conform legii merge foarte greu.
In trcut in cca o luna finalizam asa ceva dar cu efort nu de la sine.
Astazi nu se stie...
Actele pentru recunoastere au fost depuse in data de 3 sept 2013,la tribunalul Bacau,de ce ar mai dura atat de mult timp,daca sunt acum toate documentele depuse,nu exista copii,nu exista bunuri,doar o hotarare de divort,cum poate sa dureze atat de mult,avem o singura viata pe care sa o traim...

Multumesc!
Pacat de atata timp pierdut,atatia nervi consumati,pentru recunoasterea unui act cat se poate de clar,un divort exact cum se face la noi,la notar,s-a depus cererea de divort de catre ambii soti,de comun accord,,dupa ce s-a dat hotararea, la o luna si o zi s-a eliberat si certificatul de divort si gata.In Romania,din septembrie actele depuse si noi nu avem idee cat va mai dura.
Pacat,ma repet de nervii si de viata noastra pe care o irosim asteptand ca cineva sa-si faca treaba si nu degeaba.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Asa dureaza in general pe legea noua care s-a vrut sa accelereze procesele.
Incercati sa faceti cerere de preschimbare termen daca s - a fixat termen.
Aveti dreptul de a apela si la avocat dar este complicat si pentru avocat.Trebuie sa motiveze foarte bine cererea.
Multumesc frumos pentru raspuns,tocmai aici este problema ca,din 4 decembrie cand se admite cererea de reexaminare si se trimite completului initial investit,nu a mai aparut niciun termen.E strigator la cer!!!