Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract inchiriere pentru neplata chirie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract inchiriere pentru neplata chirie

Buna ziua,cind poate propietarul si ce demersuri trebuie sa faca daca chiriasul nu a platit chiria pe ultimile trei luni.
Va multumesc
Buna ziua,
In functie de prevederile contractului de inchiriere si de clauzele inscrise acolo, acesta se poate adresa instantei (cu notificarea si medierea prealabila) sau contractul poate fi titlu executoriu.
Ne stiind care sunt clauzele contractuale e greu sa va raspund sigur.
Daca acel contract nu are stipulat un pact comisoriu de gradul 4 atunci va trebui sa notificati chiriasul, sa va prezentati la mediere si apoi sa-l actionati in instanta.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
in mod normal conditiile rezilierii si termenii acesteia sunt stabilite in cuprinsul contractului. In caz contrar, se aplica legea civila, putand fi solicitata rezilierea de indata in instanta. Ar fi util inainte sa trimiteti o notificare chiriasului cu privire la intentia de reziliere si punerea in intarziere privind neplata chiriei.