Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare contabil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare contabil

buna ziua tuturor,

as dori sa schimb contabila , ce pasi trebuie sa urmezi, toate actele firmei se afla la sediul contabilei, as dori sa stiu cum trebuie sa procedezi, daca nu a facut si alte prostii in acte, ca de altfel a facut pe apartamentul cumparat pe firma un contract de comodat pentru sediul unei firme infiintate de ea, falsificand semnatura mea.
nu am nici un contract cu ea, ( prestari servicii sau colaborare, absolut nimic, ) apare doar stampila firmei ei si o semnatura, nici macar numele persoanei care semneaza.

va rog foarte mult sa ma ajutati,
va multumesc anticipat tuturor,
O metoda de a scoate actele de la contabila este sa ii spuneti ca v-au telefonat de la “infractiuni economice” si vi s-a cerut sa va prezentati acolo in data de… cu toate actele. “Metoda” aceasta a mers (cel putin) de doua ori… Desi, in cazul dv, s-ar putea “prinde” ca e un tertip… La “infractiuni economice” sunt chemati cei impotriva carora s-au depus plangeri… si dv scrieti ca nu ati avut o "activitate efectiva"...
Sa incheiati un PV de predare-primire acte… Puteti verifica daca sunt acolo toate facturile, bonurile etc deoarece stiti ce achizitii ati facut.
Poate functioneaza si la dv.
Succes.

Daca declaratiile lunare / trimestriale nu ar fi fost depuse ati fi primit instiintari de la institutiile carora le sunt “dedicate”. Cat despre a constata corectitudinea inregistrarilor contabile mai bine le dati la verificat dupa ce intrati in posesia acestora.