Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cheltuieli deductibile vs nedeductibile PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cheltuieli deductibile vs nedeductibile PFA

Am un PFA si imi fac dosarul pentru Concediu Crestere Copil. Am depus la finante declaratia 220, ca sa-mi faca regularizarea veniturilor pe anul 2013 si sa ajung cu plata impozitelor si taxelor la zi. Problema este ca am declarat un venit mai mare decat ar fi trebuit - nu am trecut plata cotizatiei la sanatate ca fiind cheltuiala deductibila. Am platit impozitul pe suma care am declarat-o. Cand am ajuns acasa am refacut calculele si am observat greseala. Avand in vedere ca eroarea este in favoarea statului, am platit un impozit mai mare decat ar fi trebuit, este cazul sa ma tem de un eventual control de la finante?
Concret: venit brut: 44000
cheltuieli deductibile: 11000
venit net: 33000
Daca iau in calcul diferenta aferenta pentru cotizatia la sanatate, mi-ar iesi un venit net de 32000. (sumele sunt rotunjite, nu exact cele din hartiile mele)
Buna seara,

Nu exista control pentru cei ce platesc in plus, dupa cum nu exista nici premii pentru astfel de situatii.
Puteti insa rectifica declaratia 200 pentru anul 2013.

Numai bine
Multumesc pentru raspuns.