avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Compensare intracomunitara in 3
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Compensare intracomunitara in 3

Buna seara, as avea nevoie de putin ajutor.
Se da urmatoarea problema :
X SRL - Romania
Y SRL - Ungaria
Z SRL - Bulgaria
X datoreaza lui Y si Z datoreaza lui X o suma de bani. X decide ca datoria sa fata de Y sa fie compensata de catre Z.
As dori cateva indicatii cu privire la monografie contabila si reglementari incidente.
Din cate stiu, aplicabil este Regulamentul BNR 31/2011 privind raportarea de date si informatii statistice la Banca Nationala a Romaniei, dar nu am gasit modele de formulare de compensare.
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 11:13, 17 Ianuarie 2014
Nu o sa gasiti in 3 in nici un regulamnt BNR. Adica eu nu am gasit si am cautat.
Nu ar trebui sa fie nici o restrictie dar trebuie raportata la BNR.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune creanta / compensare intre rezidenti si nerezidenti mihaaaa7 mihaaaa7 Buna ziua! Societatea X, persoana juridica romana, are de incasat contravaloarea unor marfuri vandute catre societatea Y, o persoana juridica nerezidenta. Y ... (vezi toată discuția)
Compensare externa beinaz a beinaz a Buna ziua. Sunt o persoana juridica romana si as dori sa fac o compensare cu o persoana juridica externa (BULGARIA). As dori sa stiu daca exista o ... (vezi toată discuția)
Plata in trei bogdan22003 bogdan22003 Bunadimineata, am si eu o intrebare, sunt administratorul unei firme, Z, am de incasat niste bani de la o firma Y, care are de incasat la randul ei de la firma ... (vezi toată discuția)