Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Derogare de la depunerea declaratiilor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Derogare de la depunerea declaratiilor

Buna ziua,

Ma intereseaza un aspect al problemei din titlu, am citi mai multe postari dar inca nu imi este clar daca dupa suspendarea activitatii unei firme ( pe o perioada de 3 ani) se mai depun declaratii daca am obtinut de la Administratie regimul de declarare derogatoriu.
Mai exact daca se mai depune ceva sau nu. Si daca ma avantajeaza sa obtin acest regim de derogare sau nu ( pt ca daca se depun in continuare anumite declaratii nu vad unde este avantajul).

Multumesc-
costy_ony a scris:

Buna ziua,

Ma intereseaza un aspect al problemei din titlu, am citi mai multe postari dar inca nu imi este clar daca dupa suspendarea activitatii unei firme ( pe o perioada de 3 ani) se mai depun declaratii daca am obtinut de la Administratie regimul de declarare derogatoriu.
Mai exact daca se mai depune ceva sau nu. Si daca ma avantajeaza sa obtin acest regim de derogare sau nu ( pt ca daca se depun in continuare anumite declaratii nu vad unde este avantajul).

Multumesc-

Buna ziua,

[ link extern ]
Si mai exact ce trebuie sa contina dosarul pentru obtinerea derogarii ?

Multumesc.
costy_ony a scris:

Si mai exact ce trebuie sa contina dosarul pentru obtinerea derogarii ?

Multumesc.

Daca citeati Ordinul preşedintelui ANAF nr. 1.221/2009 privind Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu, cu modificările şi completările ulterioare, care aparea in josul paginii ca si BAZA LEGALA, ati fi identificat cel putin urmatoarele:

4.Regimul de declarare derogatoriu se solicită de
contribuabili, prin depunerea unei cereri la organul fiscal în a
cărui evidență fiscală aceștia sunt înregistrați ca plătitori de
impozite, taxe și contribuții.
5. În cerere, contribuabilul declară pe propria răspundere că
îndeplinește condițiile prevăzute la pct. 3 lit. a)—c) și
menționează perioada pentru care solicită regimul de declarare
derogatoriu.
6. În cazul societăților comerciale, odată cu cererea de
acordare a regimului de declarare derogatoriu, se depune
dovada înscrierii inactivității temporare la registrul comerțului,
respectiv o copie a extrasului de registru emis de către oficiul
registrului comerțului privind starea societăților comerciale,
referitoare la suspendarea temporară a activității acestora.

Respect,
Dan Preda.