Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... suspendare activitate firma administratia financiara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

suspendare activitate firma administratia financiara

Impozit forfetar nu se plateste incepind cu data mentionata in Incheierea judecatorului delegat, totusi nu pot face cerere pentru regim derogatoriu la administratia financiara, deoarecere aceasta trebuie sa fie insotita de copii dupa Incheierea judecatorului delegat si Certificatul de Inregistrare mentiuni emis de Of reg com.
Pentru acesta am primit termen la ONRC in luna mai 2010.
Intrebarea este cum trebuie procedat legal pentru a nu plati impozit forfetar inca 6-7 luni? Se poate obtine regimul derogatoriu aducand un alt document la Administratia Financiara?
Conform normelor metodologice de aplicare a codului fiscal impozitul minim se datoreaza pana la data inscrierii la registrul comertului a cererii de suspendare a activitatii.(nu eliberarea de catre ORC a cerificatului de mentiuni)

11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplica societatilor in inactivitate temporara inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. In situatia in care contribuabilii intra in inactivitate temporara in cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplica pentru perioada cuprinsa intre inceputul anului si data cand societatea inregistreaza la oficiul registrului comertului cererea de inscriere de mentiuni. Daca perioada de inactivitate temporara inceteaza in cursul anului, contribuabilii aplica prevederile art. 18 alin. (2) de la data incetarii inactivitatii temporare, corespunzator cu perioada din an ramasa pana la 31 decembrie.
.....si totusi finantele refuza sa preia orice cerere de suspendare sau declaratii de profit decat cu data de incheiere a judecatorului delegat..........cu toate ca nu am gasit nici un text de lege, ordonanta sau norme de aplicare care sa specifice asa ceva.
Si la mine este vorba de 6 luni in plus sau in minus de plata a imozitului forfetar, plus amenda de nedepunere a 2 declaratii (care nu mi-au fost acceptate).
Ma gandeam ca in momentul in care primesc suspendarea de activitate de la ORC,sa o depun lmpreuna cu cele 2 declaratii cu impozitul forfetar pe care eu il consider just...........si in caz ca primesc raspuns negativ sa fac contestatie.
Credeti ca am vre-o sansa?
Multumesc
Sa inteleg ca nu v-au preluat declaratiile?Suspendarea activitatii la ORC si cererea de regim derogatoriu la finante sunt sunt doua lucruri distincte.Societatea poate sa fie cu activitate suspendata si sa depuna in continuare declaratiile pe zero la finante.

Prin OPANAF nr. 1.221/2009, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 415/17.06.2009, a fost aprobată Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu, fiind abrogate prevederile OMFP nr. 864/2005.

3. Pentru a beneficia de regimul de declarare derogatoriu, pe perioada supusa
acestui regim, contribuabilii trebuie sa îndeplineasca, cumulativ, urmatoarele
conditii:
a) sa nu desfasoare niciun fel de activitate;
b) sa nu obtina venituri din exploatare, venituri financiare, venituri
extraordinare si/sau alte elemente similare veniturilor;
c) sa nu dispuna de personal angajat si sa nu plateasca venituri cu regim de
retinere la sursa a impozitului;
d) sa figureze, în evidenta fiscala, cu toate obligatiile declarative si de
plata îndeplinite;
e) sa nu aiba în curs de solutionare un decont cu sume negative de TVA cu
optiune de rambursare sau o cerere de restituire a impozitelor, taxelor si
contributiilor;
f) sa nu faca obiectul unei actiuni de inspectie fiscala, în curs de
derulare;
g) sa nu fie înscrisi în lista contribuabililor declarati inactivi;
h) în cazul contribuabililor, persoane juridice, înfiintati în baza Legii nr.
31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si
completarile ulterioare, inactivitatea temporara sa fie înscrisa în registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din legea mentionata.
4. Regimul de declarare derogatoriu se solicita de contribuabili, prin depunerea unei cereri la organul fiscal în a carui evidenta fiscala acestia sunt înregistrati ca platitori de impozite, taxe si contributii.
5. În cerere, contribuabilul declara pe propria raspundere ca îndeplineste conditiile prevazute la pct. 3 lit. a)-c) si mentioneaza perioada pentru care
solicita regimul de declarare derogatoriu.
6. În cazul societatilor comerciale, odata cu cererea de acordare a regimului
de declarare derogatoriu, se depune dovada înscrierii inactivitatii temporare la
registrul comertului, respectiv o copie a extrasului de registru emis de catre
oficiul registrului comertului privind starea societatilor comerciale,
referitoare la suspendarea temporara a activitatii acestora.
7. Cererea se solutioneaza de organul fiscal în termen de 30 de zile de la
data depunerii, de compartimentul cu atributii în gestionarea declaratiilor
fiscale, denumit în continuare compartiment de specialitate

C. Depunerea declaratiilor fiscale
1. Sfera de aplicare a regimului de declarare derogatoriu
1.1. Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu urmatoarele declaratii
fiscale:
a) formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de
stat", cod 14.13.01.99/bs;
b) formularul 101 "Declaratie privind impozitul pe profit", cod 14.13.01.04;
c) formularul 102 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul
asigurarilor sociale si fondurilor speciale", cod 14.13.01.40;
d) formularul 103 "Declaratie privind accizele", cod 14.13.01.03/a;
e) formularul 104 "Declaratie privind distribuirea între asociati a
veniturilor si cheltuielilor", cod 14.13.01.01/dv;
f) formularul 120 "Decont privind accizele", cod 14.13.01.03;
g) formularul 130 "Decont privind impozitul la titeiul din productia
interna", cod 14.13.01.05;
h) formularul 300 "Decont de taxa pe valoarea adaugata", cod 14.13.01.02.
1.2. Regimul de declarare derogatoriu se solicita pentru toate obligatiile de
declarare cuprinse în formularele de la pct. 1.1 si înscrise în vectorul fiscal
al contribuabilului.
2. Termene de depunere:
2.1. Pe perioada aplicarii regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii
nu au obligatia depunerii declaratiilor prevazute la pct. 1, cu exceptia
situatiei prevazute la pct. 2.2.
2.2. Pentru fractiunea de an fiscal aflata în afara perioadei de aplicare a
regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii au obligatia depunerii
declaratiilor prevazute la pct. 1.1 lit. b), f) si g) la termenele prevazute de
lege.

Declaratiile mi-au fost refuzate chiar pentu ca erau cu 0, deoarece ei nu considera activitatea suspendata data cand societatea inregistreaza la oficiul registrului comertului cererea de inscriere de mentiuni...............ci data cand incheie judecatorul delegat.
Intrebarea mea este daca au dreptul sa NU considere data cand am depus cererea la ORC.

Multumesc mult pentru ajutor