Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua.In conditiile unui stagiu de cotizare de 31 ani ,fara intreruperi(conditii normale de munca),care este varsta la care se poate solicita pensionare anticipata?
Tatal dvs poate beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2015, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu August 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

Nu beneficiaza de pensie anticipata intrucat nu indeplineste conditiile prevazute de Legea nr.19/2000 - Asiguratii care au depasit stagiul complet de cotizare cu cel putin 10 ani pot solicita pensia anticipata cu cel mult 5 ani inaintea varstelor standard de pensionare.

Buna seara,

Varsta standard de pensionare in perioada aprilie 2009-iulie 2009 este 63 ani si 7 luni.

De ce se aplica pensia anticipata partiala raportandu-ne in 2015 cand varsta standard de pensionare va fi de 65 ani?

multumesc.
Art. 41, alin. 2 din Legea nr. 19/2000:
"Varsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei si de 65 de ani pentru barbati. Atingerea varstei standard de pensionare se va realiza in termen de 13 ani de la data intarii in vigoare a prezentei legi, prin cresterea varstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei si de la 62 de ani pentru barbati, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 3."
In aprilie 2001 varsta standard de pensionare pentru femei era de 57 ani si va fi de 60 ani in 2015.
In prezent, aceasta este de 58 ani si 6 luni pentru femei.

Art. 41, alin. 4 din Legea nr. 19/2000:
"Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani pentru femei si de 35 de ani pentru barbati. Atingerea stagiului complet de cotizare se va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, prin cresterea acestuia, pornindu-se de la 25 de ani pentru femei si de la 30 de ani pentru barbati, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 3."
In aprilie 2001 stagiul complet de cotizare pentru femei era de 25 de ani si va ajunge la 30 de ani in 2015.
In prezent, acesta este de 27 de ani pentru femei.

Raspunsul primit se refera la anul 2015.

multumesc,astept raspuns.
Anexa 3 a Legii nr. 19/2000 cuprinde varstele standard de pensionare si stagiile minime si complete de cotizare pentru femei si barbati, pe ani si luni, pe perioada aprilie 2001-martie 2015.

multumesc si aspt raspuns.
alinaelenab, utilizator
1.Deoarece tatal dvs. este nascut in august 1950, varsta standard de pensionare pentru dansul este de 65 de ani iar stagiul de cotizare este de 35 de ani.
2. Barbatii nascuti incepand cu data de 1 ianuarie 1950 nu mai au reducere de la varsta standard de pensionare sau de la stagiul de cotizare standard.
3. Varsta standard de pensionare de 63 de ani si 7 luni, pentru cei care ies in luna mai 2009 la pensie se aplica pentru cei nascuti in luna octombrie 1945. acestia puteau sa iasa la pensie anticipata partiala la 58 de ani si 7 luni.
4. Dvs. nu ati citit corect anexa 3 si de aceea vi se pare ciudat.
5. Ca sa va convingeti, intrati pe www.pensiiprahova.ro si vedeti ca am dreptate. E cel mai bun site de specialitate din tara. Aici caut si eu raspunsurile pe care vi le dau.
6. Daca mai aveti neclaritati, reveniti.