Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebare privind numarul cadastral
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebare privind numarul cadastral

In Adunarea generala de constituire stiu ca se considera un vot de fiecare numar cadastral. Numarul cadastral este doar numarul in sine sau inclusiv denumirea cladirii si a unitatii individuale? De exemplu ''178-C1-U25'' este un numar cadastral sau doar ''178''? Cred ca intelegeti la ce ma refer.

Norma in vigoare care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari precizeaza
L nr 230/2007 ART. 5
(1) Asociaţia de proprietari se înfiinţează prin acordul scris a cel puţin jumătate
plus unu din numărul proprietarilor apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât
aceea de locuinţă, din cadrul unei clădiri. Acordul se consemnează într-un tabel
nominal, anexă la acordul de asociere.
(2) În clădirile de locuinţe cu mai multe tronsoane sau scări se pot constitui
asociaţii de proprietari pe fiecare tronson ori scară în parte numai în condiţiile în
care nu există o proprietate comună aferentă tronsoanelor sau scărilor care nu poate fi
delimitată.
(3) Dacă este cazul, asociaţiile de proprietari înfiinţate pe scări sau tronsoane de
clădire îşi reglementează între ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice
comune acestora, printr-o anexă la acordul de asociere.
ART. 6
(1) Cererea pentru dobândirea personalităţii juridice a asociaţiei de proprietari
împreună cu statutul, acordul de asociere şi procesul-verbal al adunării generale de
constituire se depun şi se înregistrează la organul financiar local în a cărui rază
teritorială se află clădirea.
(2) Statutul şi acordul de asociere se întocmesc în baza prezentei legi.
(3) Acordul de asociere trebuie să conţină:
a) adresa şi individualizarea proprietăţii individuale, potrivit actului de
proprietate;
b) numele şi prenumele tuturor proprietarilor;
c) descrierea proprietăţii, cuprinzând: descrierea clădirii, structura clădirii,
numărul de etaje, numărul de apartamente structurate pe număr de camere, numărul
spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, suprafaţa terenului aferent
clădirii;
d) enumerarea şi descrierea părţilor aflate în proprietate comună;
e) cota-parte indiviză ce revine fiecărui proprietar din proprietatea comună.
(4) Asociaţia de proprietari dobândeşte personalitate juridică în baza încheierii
judecătorului-delegat desemnat la organul financiar local de către preşedintele
judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială se află clădirea.
(5) Încheierea se dă fără citarea părţilor şi este executorie.
(6) Încheierea este supusă recursului în termen de 5 zile de la comunicare. Recursul
se judecă cu citarea părţilor.
ART. 25

(1) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociaţiei de proprietari,
se vor avea în vedere următoarele:
a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;

Norma in vigoare nu conditioneaza acordul proprietarilor din imobilul de locuit in comun pentru infiinarea asociatiei de proprietari de numarul cadastral sau de denumirea cladirii
Asadar daca cineva detine 3 apartamente in bloc, la Adunare va avea dreptul la un singur vot sau cate unul pentru fiecare din cele 3? Nu imi dau seama cum se interpreteaza textul de lege, ce inseamna ''proprietatea sa''.
Si noi, aici pe forum, interpretam aceasta formulare.

De pilda, eu sustin ca un apartament, identificabil, asa cum intuiti, printr-un numar cadastral unic, constituie o unitate de proprietate, iar 3 apartamente, 3 unitati de proprietate, sa le zicem asa, deci 3 voturi.
Rationamentul pentru acest punct de vedere este ca:
- daca intr-un apartament oarecare exista 2 coproprietari - sot si sotie - fiecare fiind coproprietar, nu proprietar si avand dreptul la o parte din proprietate, atunci pentru a vota cei doi aleg ca unul singur sa-i reprezinte pe amandoi intr-un singur vot.
- daca un proprietar are 3 apartamente si are 3 voturi, in cazul in care vinde un apartament el va ramane cu 2 voturi, iar noul proprietar va avea 1 vot. Global, pe asociatie numarul de voturi nu se schimba.

Exista si interpretarea ca 1 vot pentru proprietatea sa, oricate apartamente ar cuprinde aceasta proprietate, dar in timp, proprietatea, faramitandu-se prin vanzarea apartamentelor bucata cu bucata, numarul de voturi s-ar modifica. Personal nu sunt de acord cu acest punct de vedere si nu-l pot argumenta. Poate cei care vad lucrurile astfel sa va aduca argumentele lor.
Buna ziua si LA MULTI ANI, pe 2014!
Indraznesc sa ma amestec in dialog , cu urmatoarea solutie:
Intr-un bloc cu mai multe apartamente, fiecare proprietar are o cota parte indiviza, care insumate, dau 100%. Deci un individ , daca are mai multe ap. , are mai multe cote indivize insumate, asa ca este logic sa ai un vot pentru fiecare proprietate. In definitiv este vorba de proprietar / apartament, nu conteaza cum il cheama !
@Elidor,
La multi ani! Eu va aplaud dar nu are legatura cota indiviza de proprietate cu puterea votului. Un proprietar poate avea un apartament de 90 m.p. iar altul de 30 m.p. iar in cote indivize primul poate avea 6% iar al doilea doar 2%. Dar cand se pune la vot pentru constituirea asociatiei de proprietari fiecare din cei doi au cate un vor si nu primul 3 voturi iar al doilea doar un vot pentru ca ar avea o cota indiviza de trei ori mai mica.

Sigur ca legea poate fi interpretata dar cum dosarul de constituire se depune la un judecator, fiti fara grija ca acesta o sa-si exercite dreptul de a interpreta legea.
Eu am ami povestit ca m-am intalnit de cateva ori cu aceasta situatie cand judecatorul a gasit pe aceeasi scara un proprietar cu 3 apartamente. Proprieatrul figura in tabel normal cu numele lui in 3 locuri si avea aceleasi date de pe cartea de identitate si aceleasi semnaturi. Judecatorul nu a numarat 3 voturi ci numai unul.
Dar tot judecatorul mi-a explicat ca este chiar in favoarea asociatiei pentru ca la 40 de apartamente pe acea scara ar fi trebuit minim 21 de semnaturi. Avand in vedere ca 3 apartamente sunt ale aceluiasi proprieatar, judecatorul meu are in vedere doar 38 de proprietari in total pe acea scara. Asa ca sunt necesare doar 20 de semnaturi (50%+1) si nu 21 de semnaturi.
Va rog sa nu dati cu pietre in mine pentru ca nu eu sustin acest rationament ci judecatorul la care am depus pana acum dosarele. Din punctul meu de vedere, matematic, e mai usor sa obtin 50%+1 din 40 de proprietari daca cel cu 3 apartamente voteaza de 3 ori.
Dar daca cel cu 3 apartamente nu ar semna deloc, parca e mai avantajos asa cum spune judecatorul. Oricum judecatorul interpreteaza, noi ne conformam si ca sa fim in siguranta nu mergem cu dosarul la limita de 50%+1 ci cu cat mai multe voturi (semnaturi) peste acest minim legal.