Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Handmade/bricolaj/arta
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Handmade/bricolaj/arta

Buna ziua,

As dori, in timpul meu liber, sa fac diverse produse handmade ( mici tricotaje, tablouri, felicitari, bijuterii, alte obiecte mici de bricolaj) pe care sa le vand prin intermediul Facebook sau al unui blog. Am un job de 8 ore si aceasta activitate s-ar derula strict in timpul meu liber, iar volumul obiectelor produse nu va fi foarte mare datorita timpului limitat. Intrebarea mea este: Daca vand sporadic cateva obiecte de acest gen trebuie neaparat sa fiu PFA? Exista vreo limita de suma (venit) peste care esti obligat sa fii autorizat?

Multumesc!
Orice activitate trebuie sa se desfasoare in cadru legal si sa fie autorizata indiferent de cuantumul veniturilor rezultate din activitate.
Multumesc. Astept si alte pareri. Ma gandeam ca, fiind o activitate redusa, nu este nevoie de autorizare. Daca vand o pereche de sosete tricotate pe Okazii sau tocmai.ro, de exemplu, trebuie sa fiu autorizat? Sau daca vand sa zicem un tablou pe an, unei persoane fizice, trebuie sa am autorizatie? Asta ar insemna ca toata lumea care vinde cate ceva sa aiba nevoie de autorizatie.Ce fac eu intra mai mult la categoria hobby (produsele putand fi vandute ocazional) decat la activitate lucrativa. Sunt de acord ca trebuie autorizare atunci cand produci in volum mare, dar pentru cateva bucati nu e "cost-effective" sa scoti autorizatie.
Dacă vindeți pe Okazii inseamnă că vindeți un obiect personal. Nu cred că este cazul să plătiți impozit și alte dări la stat pentru asta.
Frecvența vânzărilor poate genera întrebări, dacă cineva le monitorizează.