Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligativitate depunere formular A1
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligativitate depunere formular A1

Am lucrat cu contract de munca prestari servicii tehnice ( valabil pana in 18 aug.2014) in Belgia ca persoana fizica autorizata(PFA) acolo firma i-mi solicita in fiecare an Formularul A 1 ( cel care se depune la Casa Nationala de Pensii Publice Bucuresti -Relatii Internationale.Am auzit ca incepand cu ianuarie 2014 nu ar mai fi nevoie de acest formular A 1 pentru aprobare .Este adevarat ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri .
Ati lucrat sau lucrati?
A1 (fostul formular E101) este un act cu o importanta majora Acesta va atesta, dumneavoastra şi membrilor de familie pe care ii aveti in intretinere, continuitatea afilierii la sistemul de asigurari sociale din tara de origine, timp de maxim 2 ani.
CONTRACTUL MEU EXPIRA IN 18 AUG 2014,momentatn eu sunt in tara pot veni si pleca oricand la firma (EU SUNT SI PENSIONAR ) dar acolo in fiecare an firma de acolo cere acest
A1 aprobat si cum la noi in Romania astepti aceasta aprobare ca la noi ( ca sa nu zic altfel ) .Eu am inteles ca din ian .2014 lucram fara restrictii in strainatate, in fond noi oricum la finante ne platim toate darile catre stat .