Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratia E101
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratia E101

Buna Ziua ,
Ma puteti ajuta va rog ?
o frima din strainatate are angajati romani si pe langa declaratia e101 mai trebuie Acordul Romaniei stiti cumva despre ce este vorba ?Din cauza ca nu are acordul Romaniei nu poate statul Slovak sa le plateasca concediu medical .
Multumesc anticipat.
Slovacia este stat membru UE si , in aceast calitate, nu-i mai trebuie acord cu Romania, intrucat i se aplica dispozitiile Directivei 96/71/CE privind detasarea lucratorilor in cadrul prestarii de servicii

In speta, orice salariat al unui stat membru poate lucra in alta tara din UE pe o perioada scurta (maxim 2 ani), ramanand asigurat in cadrul sistemului de securitate sociala al tarii de origine.

Prin formularul A1 „Certificat cu privire la legislaţia aplicabilă“ se dovedeşte caracterul de asigurat al persoanei detaşate, astfel încît, o persoană să nu fie supusă în acelaşi timp ambelor legislaţii de securitate socială sau, să nu-i fie aplicată niciuna dintre cele două legislaţii.