Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire casa si teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire casa si teren

Tatal meu a primit casa si terenul aferent de la o matusa a sa in varsta de 90 de ani. Matusa este sora bunicului(tatal tatalui meu) si, desi a fost casatorita, nu are copii. Casa in care locuieste si terenul acesteia i le-a lasat tatalui meu printr-un testament incheiat cam acum patru ani cand dumneaei se afla in deplinatatea facultatilor mintale.
Intre timp (de vreo 6 luni incoace) matusa a inceput sa manifeste tulburari de memorie, paranoia, pentru care doctorul specialist i-a prescris medicatie adecvata.
As dori sa stiu daca testamentul facut poate fi atacat de catre un alt nepot.
Ar trebui facut un alt act intre tatal meu si matusa lui pentru ca, in viitor tatal meu sa nu aiba probleme si sa poata vinde casa sau terenul(in cazul in care se va decide sa faca acest lucru)?
Va multumesc anticipat !
Testamentele sunt esentialmente atacabile in instanta; cel mai bun lucru ar fi fost sa se fi incheiat in urma cu cativa ani un contract de vanzare-cumparare pentru casa si terenul respectiv; acum, inteleg ca este destul de problematic datorita starii de sanatate a matusii intrucat si acesta ar putea fi atacat in instanta! Intr-o asemenea situatie apreciez ca situatia se va rezolva ulterior pe calea instantei de judecata!
Nu ati avut un cdrtificat medico-legal acum 4 ani? Ma rog, matusa nu a avut?
Acum patru ani matusa nu a avut nici un certificat medico-legal, dar as putea aprecia ca a avut o stare de sanatate de invidiat.