Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract prestari servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract prestari servicii

Un contract de prestari servicii, semnat si stampilat de ambele parti, este valid in cazul in care una dintre parti nu a dat Nr. de inregistrare???
Va multumesc anticipat.
Da. Un astfel de contract este valabil incheiat in momentul in care partile se pun de acord asupra clauzelor contractuale. Daca acesta este semnat de ambele parti inseamna ca acordul de vointa a avut loc, deci contractul se considera valabil incheiat.
Daca ambele parti sunt societati comerciale vor avea obligatia sa inregistreze documentul in Registrul de intrare-iesire.
Multumesc. Da, ambele parti sunt societati comerciale, una dintre parti a inregistrat documentul in Registrul de intrare-iesire iar cealalta NU, sau cel putin nu mi-a dat Nr. de inregistrare. Sa inteleg ca este valabil contractul?
Da, e valabil. E problema lor cum isi tin evidenta documentelor.
Va multumesc.