Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis auto anulat dupa 5 luni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis auto anulat dupa 5 luni

Buna seara,
am o sentinta penala de condamnare1 an cu suspendare pentru conducere sub influenta alcoolului.
Sentinta a ramas definitiva la 5 luni dupa ce am comis fapta,
Permisul mi-a fost anulat de la data ramanerii definitive a sentintei pt o perioada de 1 an,
Intrebarea mea este daca pot sa fac ceva pentru ca cele 5 luni de la data cand am comis fapta pana cand a ramas hotararea definitiva sa mi se scada din acea perioada de 1 an cat mie anulat permisul, adica sa pot da examenul mai repede cu 5 luni? Pot cumva sa deschid vre-un proces civil in care sa cer scaderea celor 5 luni? Sau orice altceva?
Nu puteti sa faceti nimic.
Termenul de 1 an se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare si nu poate fi modificat in niciun fel.
Aveti oricum mare noroc ca dosarul s-a finalizat asa de repede, sunt situatii in care astfel de dosare dureaza si cativa ani.