avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valabilitate permis de conducere in Spania dupa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valabilitate permis de conducere in Spania dupa detinerea numarului NIE

Am o nelamurire

Am numarul NIE din 2007, detin Cat.B din 2006 scoasa in Spania si mi-am scos categoriile C,CE in 2013 in Romania. Intrebarea mea este: pot conduce pe pe teritoriul spaniol si in Europa fara sa imi schimb permisul? Daca mi-l schimb din cate am inteles spaniolii categoriile C,CE nu vor sa mi le elibereze pe motiv ca ar fi obtinute "ilegal", trebuia sa fac scoala in Spania X-(

Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2014
PooL11, utilizator
Cel mai recent răspuns: seat , utilizator 10:59, 19 Ianuarie 2014
Imi cer scuze...Cat.B scoasa in Spania in anul 2008, nu 2006. Dupa detinerea numarului NIE
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2014
PooL11, utilizator
Sa inteleg ca permisul spaniol obtinut in 2008 cand erai rezident in Spania l-ai preschimbat in Romania si ai obtinut categoriile C respectiv CE...
Nu mai poti conduce in Spania cu acest permis, daca te opresc iti confisca si masina.
Legea spaniola spune ca, daca devii rezident acolo esti obligat sa-ti preschimbi permisul de conducere indiferent de tara de provenienta.
Treaba e cam complicata...
Intreaba la Jefatura provoncial de trafico de unde apartii ce se poate face, ei te vor lamuri.
Permisul spaniol la preschimbarea din ro a fost trimis in Spania.
Cu cel romanesc poti conduce oriunde numai in Spania nu !

Ultima modificare: Duminică, 19 Ianuarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preschimbare permis auto spaniol in roman floroo floroo salut tuturor, va rog sa ma jutati in privinta unui dubiu,deoarece nici politia nu stie deocamdata sa-mi raspunda concret,asta in cazul in care cineva s-a ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat in spania mariannedelcu mariannedelcu sal,detin permis de conducere spaniol,mi-a fost suspendat dreptu de a conduce pe 6 luni!!!!!!!!!sunt sofer de tir,am lucrat pana in 2012,februarie,la firma ... (vezi toată discuția)
Obligat de legi, din 2002 detin doua permise de conducere, romanesc si spaniol cuziamusia cuziamusia In 1990 am obtinut in mod legal-prin examen- permis de conducere romanesc. in 2001 am emigrat in Spania unde legile spaniole (dupa obtinerea statului de ... (vezi toată discuția)