Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valabilitate permis de conducere in Spania dupa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valabilitate permis de conducere in Spania dupa detinerea numarului NIE

Am o nelamurire

Am numarul NIE din 2007, detin Cat.B din 2006 scoasa in Spania si mi-am scos categoriile C,CE in 2013 in Romania. Intrebarea mea este: pot conduce pe pe teritoriul spaniol si in Europa fara sa imi schimb permisul? Daca mi-l schimb din cate am inteles spaniolii categoriile C,CE nu vor sa mi le elibereze pe motiv ca ar fi obtinute "ilegal", trebuia sa fac scoala in Spania X-(

Va multumesc!
PooL11, utilizator
Imi cer scuze...Cat.B scoasa in Spania in anul 2008, nu 2006. Dupa detinerea numarului NIE
PooL11, utilizator
Sa inteleg ca permisul spaniol obtinut in 2008 cand erai rezident in Spania l-ai preschimbat in Romania si ai obtinut categoriile C respectiv CE...
Nu mai poti conduce in Spania cu acest permis, daca te opresc iti confisca si masina.
Legea spaniola spune ca, daca devii rezident acolo esti obligat sa-ti preschimbi permisul de conducere indiferent de tara de provenienta.
Treaba e cam complicata...
Intreaba la Jefatura provoncial de trafico de unde apartii ce se poate face, ei te vor lamuri.
Permisul spaniol la preschimbarea din ro a fost trimis in Spania.
Cu cel romanesc poti conduce oriunde numai in Spania nu !

Gabriela Pintea, Consilier juridic