avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu probleme

In urma decesului parintilor, am dorit sa deschid procesul de succesiune. Unicii mostenitori suntem eu si fratele meu. Acesta s-a mutat in apartamentul parintilor fara sa imi permita accesul acolo. Este de asemenea in posesia tuturor actelor. Am fost la notar si acesta m-a indrumat spre Judecatorie. In vederea deschiderii actiunii in instanta, am incercat sa obtin duplicatele actelor (certif. nastere parinti, cert. de casatorie a acestora, actele imobilelor etc.). Peste tot m-am lovit de acelasi raspuns: Nu se pot elibera decat celor care detin certificat de mostenitor.
Instanta ma someaza sa aduc actele doveditoare. Ma invart intr-un cerc...vicios.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2014
Liza14, utilizator
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 11:32, 11 Ianuarie 2014
Fratele nu doreste deschiderea succesiunii? Trebuie sa vorbiti cu el pe acest subiect. Probabil se teme ca il veti da afara din casa.
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2014
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator
Nu, nu doreste. Vrea sa ramana cu tot sub pretextul ca are doi copii si nu are locuinta, in timp ce eu am.
Puteti incerca varianta medierii: aici sunteti liberi sa vorbiti despre situatie, despre interesele fiecaruia cu privire la mostenire (casa si restul mostenirii, daca exista) si cum puteti ajunge la o intelegere care sa fie satisfacatoare pentru amandoi.
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2014
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator
:)
A refuzat sa participe la mediere. Pur si simplu refuza orice forma de comunicare.
Pacat. Altcineva din familie care poate sa vorbeasca cu el pe acest subiect? Cineva pe care il respecta.
Intentia dvs vizavi de casa care este?
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2014
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator

Alte discuții în legătură

Partajarea mostenirii imposibila? alfa19 alfa19 Fratele refuza participarea la partajarea succesorala - deoarece nu doreste aceasta partajare. El are casa si teren in aceeasi localitate cu parintii defuncti, ... (vezi toată discuția)
Duplicat certificat de deces buna seara, fratele mamei a decedat ... Vlad1968 Vlad1968 Duplicat certificat de deces Buna seara, fratele mamei a decedat de curand (locuia in alta localitate). Ei sunt 3 frati. Al treilea frate detine certificatul ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor ContSters349035 ContSters349035 Buna ziua, de curand (27.02.2015), fostul sot a decedat , in urma casatoriei a rezultat un copil major acum, care este si singurul sau copil. Fostul sot nu ... (vezi toată discuția)