Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu probleme

In urma decesului parintilor, am dorit sa deschid procesul de succesiune. Unicii mostenitori suntem eu si fratele meu. Acesta s-a mutat in apartamentul parintilor fara sa imi permita accesul acolo. Este de asemenea in posesia tuturor actelor. Am fost la notar si acesta m-a indrumat spre Judecatorie. In vederea deschiderii actiunii in instanta, am incercat sa obtin duplicatele actelor (certif. nastere parinti, cert. de casatorie a acestora, actele imobilelor etc.). Peste tot m-am lovit de acelasi raspuns: Nu se pot elibera decat celor care detin certificat de mostenitor.
Instanta ma someaza sa aduc actele doveditoare. Ma invart intr-un cerc...vicios.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Liza14, utilizator
Nu certificat de mostenitor.
Avvalentina parca zicea asa...

Certificat de calitate...
Mergeti si vedeti si ce vor cei de acolo.

PUTETI SCOATE CERTIFICAT DE GREFA SI IN HEIERE DE SEDINTA DAR VEDETI CE VOR CEI UNDE SE AFLA actul.
Am certificat de grefă, am incheierea de verificare. Mi se solicita actul casei (nu l-am primit deoarece in certif. de grefă nu scrie că acţiunea are ca obiect imobilul cutare ) si certificatul de atestare fiscala (nu l-am primit deoarece impozitul nu este platit la zi).#-o
Liza14 a scris:

In concluzie este musai sa scot de la notar certificatul de mostenitor, da?

" Musai" este sa obtineti de la notar incheierea privind verificarea evidentelor succesorale, nu certificatul de mostenitor!
:help:

Sa obtineti oficial refuzul eliberarii copiilor cerute.
avvalentina, utilizator