Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu probleme

In urma decesului parintilor, am dorit sa deschid procesul de succesiune. Unicii mostenitori suntem eu si fratele meu. Acesta s-a mutat in apartamentul parintilor fara sa imi permita accesul acolo. Este de asemenea in posesia tuturor actelor. Am fost la notar si acesta m-a indrumat spre Judecatorie. In vederea deschiderii actiunii in instanta, am incercat sa obtin duplicatele actelor (certif. nastere parinti, cert. de casatorie a acestora, actele imobilelor etc.). Peste tot m-am lovit de acelasi raspuns: Nu se pot elibera decat celor care detin certificat de mostenitor.
Instanta ma someaza sa aduc actele doveditoare. Ma invart intr-un cerc...vicios.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Liza14, utilizator
Presupun ca ati fost la notar.
Cereti la notar certificat de calitate.

Puteti scoate si de la instanta un certificat de grefa si faceti o copie conforma cu originalul dupa incheierea de sedinta de la termenul de judecata.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Presupun ca ati fost la notar.
Cereti la notar certificat de calitate.

Puteti scoate si de la instanta un certificat de grefa si faceti o copie conforma cu originalul dupa incheierea de sedinta de la termenul de judecata.

GRESIT
De la notar va obtine incheierea privind verificarea evidentelor succesorale.
De la notar se poate scoate si certificatul de calitate.
Notarul nu poate refuza in mod legal.

Situatia e simpla doar ca trebuie stiut exact ce vor respectivii.

Are si certificat xe grefa si incheiere...

Are variante multiple.

avvalentina a scris:

Doamna, daca la instanta nu prezentati dovada ca ti fost in prealabil la notar, pierdeti procesul.Mergeti la notar si solicitati dezbaterea succesiunii .O sa-l citeze pe fratele dvs. si abia apoi mergeti la instanta.E drum lung....

NU are sens sa piarda vremea la notar cu dezbaterea unei mosteniri care nu se va finaliza niciodata.

E clar ca doar la instanta se poate.
In concluzie este musai sa scot de la notar certificatul de mostenitor, da?